Wiadomości z Świętochłowic

W tegorocznym Rankingu Samorządów Świętochłowice uplasowały się dopiero na 59. miejscu

 • Dodano: 2019-10-01 13:45, aktualizacja: 2019-10-09 12:40

W tegorocznym 15. Rankingu Samorządów opublikowanym przez "Rzeczpospolitą" Świętochłowice uplasowały się dopiero na 59. miejscu.

Ranking Samorządów jest organizowany od 15 lat

Jego twórcą jest dziennik "Rzeczpospolita", a kryteria oceny ustala niezależna kapituła pod przewodnictwem prof. Jerzego Buzka. Celem Rankingu Samorządów jest wyłonienie miast i gmin, które osiągają najlepsze wyniki w kształtowaniu trwałego, zrównoważonego rozwoju wspólnoty lokalnej, ujmowanego w strategicznych kategoriach: trwałości ekonomicznej, trwałości środowiskowej, trwałości społecznej oraz w zakresie jakości zarządzania. Ocenie twórców rankingu podlegały wszystkie polskie miasta, z wyłączeniem Warszawy.

W kategorii miast na prawach powiatu Świętochłowice zajęły 59. miejsce

W kategorii miast na prawach powiatu Świętochłowice zajęły 59. miejsce (na 65 możliwych). Wyższe miejsca w rankingu zajęły takie miasta jak: Gliwice, Ruda Śląska, Chorzów czy Katowice. Zwycięzcą w kategorii miast na prawach powiatu został Sopot. Drugie miejsce przypadło w tym roku Rybnikowi, a trzecie – Zielonej Górze, zwycięzcy ubiegłorocznego Rankingu Samorządów.

W rankingu znalazło się wiele śląskich miast m.in.:

Celem rankingu jest wyłonienie miast i gmin, które osiągają najlepsze wyniki w kształtowaniu trwałego, zrównoważonego rozwoju wspólnoty lokalnej, ujmowanego w strategicznych kategoriach: trwałości ekonomicznej, trwałości środowiskowej, trwałości społecznej oraz w zakresie jakości zarządzania.

Trwałość ekonomiczno-finansowa to m.in. zdolność samorządu do zwiększania dochodów własnych (w tym z podatków) i korzystania z zewnętrznych źródeł finansowania, a także efektywność zarządzania finansami czy budowa potencjału rozwojowego. Trwałość społeczna obejmuje te obszary działalności samorządów, które mają wpływ na jakość życia mieszkańców oraz budowę tzw. społeczeństwa obywatelskiego. Autorzy rankingu biorą tu pod uwagę zarówno "twarde" dane o wydatkach samorządu (m.in. na usługi w zakresie edukacji, kultury, sportu i rekreację, transportu publicznego) i wymierne efekty tych wydatków (np. miejsca dla dzieci w żłobkach czy przedszkolach), ale też działania w zakresie budowy społeczeństwa obywatelskiego (np. budżet partycypacyjny czy współpraca z organizacjami pozarządowymi). Z kolei trwałość środowiskowa obejmuje kwestie związane z ochroną środowiska i dostosowaniem do zmian klimatycznych.

Źródłem danych wykorzystywanych do tworzenia Rankingu Samorządów są publicznie dostępne bazy danych GUS i Ministerstwa Finansów oraz informacje udzielone przez samorządy w specjalnej e-ankiecie.

W tegorocznym Rankingu Samorządów Świętochłowice uplasowały się dopiero na 59. miejscu

Komentarze (10)    dodaj »

 • obserwator

  Brawo wy.

 • brawo wy

  Brawo delfin i bartuś wesołek

 • andrzej

  "Jego twórcą jest dziennik "Rzeczpospolita", a kryteria oceny ustala niezależna kapituła pod przewodnictwem prof. Jerzego Buzka."czyli ranking stworzony przez ludzi ze strony delfina pod przewodnictwem jego mentora.

 • analityk

  To ostatni rok z tak kiepskim wynikiem, wiadomo - to jeszcze spuścizna po Kostempskim. W przyszłym już powinniśmy pójść około 5 - 7 miejsc w górę, jeśli Daniel Beger nadal będzie tak dobrze i pragmatycznie zarządzał finansami miasta. Na co nie ukrywam - liczę.

 • Valuś

  Buachachacha

 • mieszkaniec

  Po obecnym będziemy śpiewać obróć tabelę Świętochłowice znów będą na czele. Generuje straty, czy to już świadome działanie na szkodę skarbu państwa ?

 • Ervin

  Nie chcę jęczeć czy coś, ale to i tak za wysoką pozycja wg mnie...

 • Ervin

  Za wysoka pozycja*

 • obserwator

  Z całą pewnością nie wzięto pod uwagę prestiżowego autka na wyposażeniu miasta, ale na pewno sprawa z zaginionym dronem zaciążyła nad werdyktem.

 • delfin

  #efektdelfina

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również