Wiadomości z Świętochłowic

Wieczór z prezydentem i powracające problemy mieszkańców Świętochłowic

 • Dodano: 2019-01-22 20:00

We wtorek 22 stycznia odbyło się przedostatnie spotkanie z Prezydentem Świętochłowic Danielem Begerem w dzielnicy miasta Zgoda, w Szkole Podstawowej nr 8.

Na spotkaniu zabrakło Pani Wiceprezydent Soni Kwaśny, która usprawiedliwiła swoją nieobecność chorobą. Wydarzenie jak zwykle rozpoczęło się od krótkiej przemowy prezydenta, który powitał zgromadzonych gości. Następnie głos zabrali jego współpracownicy, którymi byli między innymi: Sławomir Pośpiech i Justyna Bańczyk, którzy przedstawili się mieszkańcom; opowiedzieli, czym się zajmują i z jakimi problemami można się do nich zgłaszać.

Wiceprezydent wzbudził poruszenie, mówiąc, że „miasto jest biedne i byle jakie”. Mieszkańcy wyrazili sprzeciw ku określaniu w ten sposób Świętochłowic.

Przez prawie dwie godziny prezydent odpowiadał na pytania mieszkańców, czasami posiłkując się pomocą współpracowników, posiadających bardziej szczegółową wiedzę w aktualnie poruszanym temacie.

Wiele razy powracał temat zanieczyszczającej okolice hołdy; stawu Kaliny, z którego niegdyś łowiono ryby i nasadzeń drzew, w związku z ich wycinką. Mieszkańcy tej dzielnicy poświęcili wiele czasu na rozmowę o ekologii. Powrócił również temat zadłużenia Świętochłowic i perspektyw na najbliższe miesiące i lata.

„Zostałem zaprzysiężony dwa miesiące temu i, co prawda, nie widzicie państwo efektów, ale ciągle pracujemy. Zajmujemy się wieloma sprawami na raz i sprawą priorytetową jest w tej chwili wyjście na zero, ponieważ jeszcze za rok 2018 mamy ponad 20 milionów zadłużenia. Na tę chwilę prosimy państwa o cierpliwość, zaufanie i wyrozumiałość” – powiedział prezydent.

Daniel Beger ponownie zapewniał zgromadzonych świętochłowiczan, że sprawa hołdy była omawiana z prezydentem Chorzowa, ale z jej otoczeniem związana jest też inna inwestycja, którą trzeba załatwić w pierwszej kolejności i następnie we współpracy z Chorzowem dotrzeć do zewnętrznych środków finansowych, które umożliwią rozwiązanie problemu ekologicznego Świętochłowic.

Padło również pytanie o sieć centralnego ogrzewania dla mieszkańców, którzy od wielu lat wciąż palą w piecach, by ogrzać mieszkania.

Rozmawialiśmy już z Tauronem, kwestia została poruszona i rozpatrzona raczej pozytywnie. Są dwie drogi – albo Tauron zdecyduje się na wykorzystanie środków z Unii Europejskiej, których użycie wiąże się jednak z pewnymi jasno określonymi wymogami i warunkami, albo wykorzysta własne środki finansowe. Jednak firma nie zrezygnowała z przeprowadzenia tej inwestycji, decyzja należy do Tauronu, ale jesteśmy z nimi w kontakcie – zapewnił Daniel Beger.

Uczestników spotkania zmartwiło tak duże zadłużenie do tego stopnia, że zaczęli zastanawiać się nad istnieniem Świętochłowic na mapie w przyszłości. Byli również ciekawi, czy w miasta ościenne także mają takie problemy finansowe i przytaczali przykład Rudy Śląskiej sprzed 8 lat, która była w podobnej sytuacji, co wspomniane Świętochłowice.

Prezydent Grażyna Dziedzic zrobiła dobrą robotę, przy rozdysponowaniu środków unijnych w tamtym czasie. W tej chwili warunki i umowy trochę się zmieniły, nie jest już tak łatwo wybrać, na co chce się przekazać dane środki, jak je podzielić. Będziemy się starać wyprowadzić miasto na prostą, wszyscy tutaj żyjemy, wszystkim nam zależy na dobru miasta – podsumował prezydent Świętochłowic.

Szukamy środków finansowych tam, gdzie zawsze były, ale czego nie wykorzystywano – dodał wiceprezydent.

Po serii wolnych pytań goście mogli przejść do dyskusji o swoich indywidualnych sprawach i problemach z prezydentem i jego współpracownikami, siadając przy roboczych stolikach czy zdecydować się na dyskusję w mniejszej grupie.
Ostatnie spotkanie z Prezydentem Danielem Begerem odbędzie się 29 stycznia o godzinie 17:00 w Szkole Podstawowej nr 3 przy ulicy Chopina 1 w Świętochłowicach.


Źródło: Barbara Szłapka

Komentarze (50)    dodaj »

 • Leni

  Najgorszy ten ptak ;co we wlasne gniazdo sra.Taka prawda kochani mieszkancy Swionow.

 • Kp

  Skoro mają być oszczędności to po co i za co reaktywuje się szkołę nr 5 ?

 • Xd

  No coż... żeby córki Prezydenta mogly się uczyć w lużniwjszej jedynce. Mniej klas, lepszy plan itd. Teraz będzie ścisła rejonizacja. Ciekawe czy córki przeniesie do rejonowej 5.

 • Kp

  Na spotkaniu dotyczącym szkolnictwa powiedział, że było to jego marzenie, żeby jego córki mogły uczyć się w sp nr 5 ...Zarowno sp nr 1 i sp nr 17 najgorszy rok mają już za sobą i gorzej już nie będzie, jakoś przetrwały ten trudny zarówno dla dzieci, rodziców jak i nauczycieli czas przeludnienia. Skoro mamy oszczędzać na każdym kroku to po co pakować pieniądze w otwarcie nowej szkoły, która będzie działać jedynie z klasami pierwszymi i LO za ścianą.

 • hanuss

  Nic z niego nie będzie niech wraca do rodzinnego Malborka.

 • zefel

  On się nie urodził w Malborko. Na dobrą sprawę nikt nie wie gdzie się urodził, bo stwierdzenie "urodziłem się na Żuławach nieopodal Malborka" to tak jakby Małysz powiedział, że urodził się w Beskidach nieopodal Bielska Białej.

 • Mieszkaniec

  Ale co tam on zna Górny Śląski Hanysów jak nikt inny.Rownie dobrze prezydentem Śląskiego miasta Świętochłowic mógłby zostać Ukrainiec BA mawet uchodzca z Syrii.

 • nasze biedne miasto

  Jezu co to jest za ekipa!! To nawet nie można napisać że "wiedzie ślepy kulawego"!!!

 • wa

  Kiedy rozliczycie przydziały mieszkań osobom z układu, jak komisja to weryfikuje? mieszkaniówka MPGL przyznawane również mieszkania ludziom, którzy sprzedali swoje własnościowe oraz ludziom zadłuzonym

 • hmmm

  osobom z ukladu tak? a z którego układu?

 • obserwator

  Niestety mimo gorzkich słów Pan Pośpiech ma zdecydowaną rację. Miasto Świętochłowice rzeczywiście jest biedne, co widać i po przekroju społecznym i po wyglądzie miasta i przede wszystkim po wynikach ekonomicznych i miejscach w rankingach - zawsze świony je zamykają. Byle jakość się z tej biedy bierze, dlatego mnie nie dziwi, że miasto właśnie byle jakie jest. Aby byle jakie nie było musi znaleźć się kasa, nie z kredytów na fontanny jak to robił poprzednik ale przede wszystkim z inwestycji w nowe mieszkania i osiedla oraz doprowadzenie miasta do czystości i przyzwoitego wyglądu, na to trzeba ze 20 lat

 • Cebula

  Ten pan ma doświadczenie zapewne ma wysokim stanowisku w zachodnich korporacjach to nic dobrego nie wróży.Pracownicy piastujac wysokie stanowiska w takich korpo sa tylko po to aby kosztem swoich podwładnych mnożyć zyski na właściciele i sobie.

 • hahah

  makro to "żadna zachodnia korporacja" to sklep!! :)

 • Marek .

  Poza czasem potrzeba też naszemu miastu do polepszenia wyglądu i funkcjonowania LUDZI MĄDRYCH I UCZCIWYCH W DZIAŁANIACH a ci obecni do takich nie należą bo to kolejna ekipa robiących sobie ze Świętochłowic prywatny folwark z rozdawnictwem kasy NASZEJ KASY !!!! dla swoich kolesiów i ludzi niekompetentnych .

 • voytek81

  osadzimy w kolejnych wyborach - poprzedni został osądzony, a insynuacje nie maja sensu w debacie publicznej

 • Mieszkaniec

  Mieszkania?Domki za kilka set tysięcy zlotych powstają jak grzyby,chetnych nie brakuje więc gdzie ra bieda?:D

 • kolega

  Nie możesz mierzyć wszystkich swoją miarą, nie zapominaj że gmina ma wobec swoich mieszkańców pewne ustawowe obowiązki....

 • cogito

  Niestety ale Prezydent obraca się w sferze niedopowiedzeń i populistycznych stwierdzeń. Przykład: działka na Hugonie wykupiona przez Xanakis. Można się spierać co do wycinki drzew itd. ale stwierdzenie, że działka została w niejasny sposób przekazana deweloperowi i miastu nie zależało na uzyskaniu na niej korzyści (finansowych) jest grubą przesadą. Wyceniona przez rzeczoznawcę na ok 2,5 mln, w przetargu poszła za ponad 9 mln. Ale to przecież w przekazie nie brzmi dobrze. Ogólnie w mojej ocenie spotkanie to kampania bis, z niby-konkretami. Chciałbym żeby następne miały więcej treści i były bardziej "techniczne", bo w tej formie to rozmowa o niczym.

 • Marek .

  No i oczywiście problemy techniczne znowu dopadły i to spotkanie bo ani relacji video ani nawet audio nie ma , szkoda . Tak ogólnie przypadek czy czy jakaś techniczna cholera z "nakazu" łazi po Świętochłowicach :) )))

 • Macgyver

  Stołki zostały podzielone wśród "przyjaciół i znajomych" Teraz wodolejstwo i uniwersalna odpowiedz brak środków finansowych! Żadnych konkretów i obietnic ogólnie rzecz biorąc spotkanie o niczym. Chętnie jako mieszkaniec tego miasta poznałbym listę płac tej biednej gminy stojącej na skraju przepaści w której to prezydent zarabia 12 tysięcy. Skoro musimy oszczędzać to proszę pokazać że macie jaja i zacznijcie od siebie! Nie mam nic przeciwko temu aby po osiągnięciu sukcesu podnieść sobie uposażenie do obecnego.

123

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również