Wiadomości z Świętochłowic

Zimowy piknik w obronie Teatru ŚwiętochłOFFice

 • Dodano: 2018-12-03 12:15, aktualizacja: 2018-12-03 13:44

W środę, 5 grudnia o godzinie 19:00 pod CKŚ odbędzie się spotkanie aktorów i sympatyków teatru ŚwiętochłOFFice. W ten sposób chcą pokazać, że nie zgadzają się ze zmianami wprowadzonymi przez miasto.

- Kochani, pokażmy, że nie pozwolimy zlikwidować naszego teatru bez walki. W zamian odwołanego spektaklu, spotkajmy się pod naszym byłym teatrem. Zrobimy gorącą herbatę, grzańca, zaśpiewamy kilka kolęd, odpalimy zimne ognie i popatrzymy na tę pustą budę, której życie nadawał nasz teatr – piszą organizatorzy wydarzenia.

Swoją obecność potwierdził już były prezydent Świętochłowic – Dawid Kostempski. Zachęcił także swoich obserwatorów do przyłączenia się do akcji.

- Serdecznie zapraszam, bądźmy tam razem! Już w środę 5 grudnia wszyscy miłośnicy teatru spotykają się jak zwykle o 19:00, żeby w pokojowy sposób pokazać nowej władzy, że Teatr ŚwiętochłOFFice to coś więcej, niż tylko spektakle. To wspaniała społeczność ludzi, których łączy teatr – napisał na swoim fanpage ’u.

Przypomnijmy, że w ubiegłym tygodniu dotarła do nas informacja, że Teatr ŚwiętochłOFFice ma zostać zamknięty, a aktorzy ze swoją twórczością „schodzą do podziemia”. Spowodowane to ma być decyzją władz miasta o zwolnieniu dyrektora teatru oraz ograniczenie się do wystawiania jednego spektaklu dla dorosłych miesięcznie. Zarząd teatru utrzymuje, że za taką decyzją stoją polityczne interesy nowych władz miasta.

Teatr to autorski projekt reżysera Grzegorza Kempinsky'ego, który poza działalnością w Świętochłowicach, jest dyrektorem artystycznym kilku teatrów w Polsce działających m.in. w Krakowie i w Gliwicach.

Nowy prezydent Daniel Beger poinformował, że jedynym powodem zmian, są problemy finansowe miasta. Te wymagają wprowadzenia programu oszczędnościowego. Występy z repertuaru dla dorosłych będą odbywały się raz w miesiącu. Repertuar przeznaczony dla dzieci ma pozostać bez zmian.

- W związku z informacjami dotyczącymi rzekomej likwidacji Teatr ŚwiętochłOFFice, pragniemy poinformować, iż informacje te nie są prawdziwe. Zmianie ulega jedynie formuła spektakli dla dorosłych, zaś repertuar dedykowany dziecięcej publiczności pozostaje bez zmian. Z uwagi na złą kondycję finansów miejskich konieczne jest wprowadzenie planu oszczędności, który obejmie wszystkie sektory życia publicznego. Zmiana skali wydatków związanych z działalnością Teatru jest koniecznością i wiąże się z czasowym ograniczeniem liczby spektakli dla osób dorosłych do jednego miesięcznie - czytamy na stronie miasta.

Teatr ŚwietochłOFFice utrzymuje, że decyzja o zwolnieniu Grzegorza Kempinsky'ego spowodowana jest nieczystymi intencjami politycznymi nowych władz miasta.

- Teatr ŚwiętochłOFFice nie dostawał żadnych dodatkowych pieniędzy z miasta, był utrzymywany z budżetu CKŚ, który NIE ZOSTAŁ powiększony z tego tytułu. Nie mogę zdradzać konkretnych liczb bo są one objęte tajemnicą handlową. Ale większość spektakli kosztowała nie więcej, niż 1.000 - 1.600 zł. Od tego kosztu trzeba odjąć wpływy, które zazwyczaj prawie równoważyły wydatek. Jedyną oszczędnością jest moja umowa, a zapewniam Was, że gdybym ją ujawnił to uśmialibyście się jak norki. Kasjer w każdej sieci supermarketów zarabia więcej. To był projekt społeczny, a nie nastawione na kasę, a pod płaszczykiem "oszczędności" pozbywa się tylko niewygodnych panu Begerowi ludzi – możemy przeczytać w oświadczeniu na stronie teatru.

Ze zmianami wprowadzonymi przez miasto nie chcą zgodzić się artyści teatru, dlatego 5 grudnia o godzinie 19:00 odbędzie się pokojowe spotkanie aktorów i sympatyków teatru.

Komentarze (31)    dodaj »

 • Mieszkaniec

  Bylem,zobaczyłem i posłucham-jestem załamany :(Pare faktów:Byly dyrektor ckś jak i Nowak kulturą i obyciem sie nie popisali z tym ze po wszystkim odniosłem wrażenie ze bylego dyrektorka cks poniosły emocje czego nie można powiedzieć o Nowaku ktory groził bylemu prezydentowi miasta jego zachowanie nie odbiegalo od zachowania kibola bo prawie by doszlo do rekoczynow z jego strony.i ten pan ma takie poparcie???Ja pier :/(Obecny prezydent zachowywal sie jak marionetka i to doslownie byl jakby go nie bylo caly dialog prowadzila jego zastepczyni pytanie czy udziwgnie swpja role.Moja sugestia moze niech prezydent zatrudni styliste bo ubiera sie jak....chyba ze udaję ale co i kogo?Jak chce sie utożsamiać z społeczeństwem to nic prostszego niech co miesiąc z swojego wynagrodzenia ok 10 000zp przeznaczy na cele charytawne wtedy będzie zyl jak przecietny Świętochłowiczanin.Reasumując nie jestem wrozbita ale nie zdziwię sie jak obecny prezydent tak jak szybko sie zjawil tak szybko zniknie a swita za pleców jak np Kwaśny"Nowak będą bekac z ludzi.

 • leopold

  Jeżeli Pan Beger rzeczywiści tam był to tylko potwierdza fakt kompletnego niezrozumienia pełnionej funkcji i braku pomysłu na jej sprawowanie. Co do Nowaka na tle ogółu rady i tak jest jeden z lepszych- popatrzcie i posłuchajcie tego dziadostwa to każdemu zdrowemu flaki się wywrócą!! Z przebiegu zdarzeń to na razie co decyzja to błąd , każdy gest, wypowiedź , decyzje kadrowe -błędy i same błędy!! To taki chód pijanego w ciasnym ańfarcie i obijanie sobie pijanego łba raz z prawej raz z lewej.Uczciwie mówiąc strach pomyśleć co będzie dalej!!! Nie bez przyczyny wstawiłem tam gdzieś wierszyk jak to niósł ślepy kulawego - bo obrazuje on nowy zarząd naszego miasta. Zielony prezydent dobrał sobie jeszcze bardziej zielonych zastępców. Wszyscy zachwyceni samym swoim byciem jak by na coś ciągle czekali- na cud jakiś, znak z nieba czy co, zapatrzeni w siebie jak zadurzone nastolatki czekają kto się wreszcie ruszy i w którą stronę.

 • Mariola

  No i wykazał poziom intelektualny Świętochłowickiego elektoratu, którego nie interesuje teatr, a w związku z tym nie widzą potrzeby by nimi do teatru chodzili. Lepiej wypić piwko albo patykiem pisane. Doznania bardziej namacalne. Biedne te Świony. Predzej czy później je rozparcelują między ościenne mądrzejsze miasta.

 • Endriu

  Burger to oszczędności niech zacznie od siebie. Po co mu dwóch zastępców i służbowy Passat. Nie po to zatrudniliśmy go by nas teraz dojeżdżał . Wielki mi uzdrowiciel. Ten typ jest na poziomie Kononowicza - czyli nie będzie niczego.

 • Macgyver

  Przestań bredzić pasek już jest wystawiony na przetarg możesz go sobie kupić!

 • Endriu

  No i git. Wystarczy ,że spuści jeszcze dwóch przydupasów i kaska jest. A nie żyłować mieszkańców.

 • leopold

  "Teatr ŚwietochłOFFice utrzymuje, że decyzja o zwolnieniu Grzegorza Kempinsky'ego spowodowana jest nieczystymi intencjami politycznymi nowych władz miasta." Panie TEATR przez szacunek dla klawiatury nie wyrażę dokładnie gdzie mam to co Pan utrzymuje na temat decyzji i intencji nowych władz miasta. Nie wiem za kogo się Pan Panie Teatr uważa niesłusznie wywodząc ,że kogoś interesuje to co Pan ma do powiedzenia ??Zwisa mi to i powiewa niczym psie szczyny na słupie!!! Idź Pan mącić tam skąd Pan przyszedł - bo tutaj jako obcemu wypada by jak to dobrym tonie jest przyjęte szanować gospodarza!!! Mam wrażenie ,że gospodarz się Panu nie podoba, a więc i wybory ludności tubylczej też nie po myśli- zatem śmiało- gacie w zęby i adios!!! To bardzo dobry pomysł jest aby na drogę wypić ciepłą herbatę bo zima jest!!! Tylko się nie poparzcie aby z tego błahego powodu kultura w Polsce i w Europie nie ucierpiała!!

 • Volf

  To my mieszkańcy wyjdzmy i pogońmy jutro tanich i tandetnych teatromanów.Ja będę !!!

 • Wieczorek

  Tylko zabierz z sobą słownik Śląsko-Polski.

 • Anna

  A Ty ortograficzny. Jak już, to śląsko - polski. Pisane małą literą.

 • Wieczorek

  Fakt.ŚLĄSKO-polski.

 • hanuss

  Nie długo w Świętochłowicach będą szczekać psy d--ami.

 • leopold

  "Teatr ŚwietochłOFFice utrzymuje, że decyzja o zwolnieniu Grzegorza Kempinsky'ego spowodowana jest nieczystymi intencjami politycznymi nowych władz miasta." Panie TEATR przez szacunek dla klawiatury nie wyrażę dokładnie gdzie mam to co Pan utrzymuje na temat decyzji i intencji nowych władz miasta. Nie wiem za kogo się Pan Panie Teatr uważa niesłusznie wywodząc ,że kogoś interesuje to co Pan ma do powiedzenia ??Zwisa mi to i powiewa niczym psie szczyny na słupie!!! Idź Pan mącić tam skąd Pan przyszedł - bo tutaj jako obcemu wypada by jak to dobrym tonie jest przyjęte szanować gospodarza!!! Mam wrażenie ,że gospodarz się Panu nie podoba, a więc i wybory ludności tubylczej też nie po myśli- zatem śmiało- gacie w zęby i adios!!! To bardzo dobry pomysł jest aby na drogę wypić ciepłą herbatę bo zima jest!!! Tylko się nie poparzcie aby z tego błahego powodu kultura w Polsce i w Europie nie ucierpiała!!

 • leopold

  Panie ktoś tam piszący że byle kasjer w byle markecie zarabia więcej niż wy jako luminarze wysokiej sztuki to do kas mości państwo i nie zgrywajcie tu cierpiętników. Jak nic z tego nie macie to skąd te lamenty??? A Wasze zaangażowanie w bieżące wydarzenia polityczne dyskwalifikuje Was jako ludzi kultury!!! A więc won z miasta!!! Umowy się podpisuje , rozwiązuje i nie widzę żadnego powodu aby ktokolwiek z władz miasta miał się tłumaczyć np panu Kempinskemu z podejmowanych decyzji!!!Ni Wasza broszka. Ciekawe jest to zejście do podziemia!!!To piwnica jakaś - z węglem , kartoflami i beczką kapusty???No już macie darmową scenografię a wulkan pomysłów i energii jak ktoś wspomniał tylko bulgocze aby w tej piwnicy eksplodować!!!

 • Andrzej

  Po pierwsze, w Świętochłowicach nie ma żadnego teatru. Projekt Świętochłoffice to nic innego jak prywatna firma, która korzystając z hojności poprzednich władz najmowała sobie salę w CKŚ. Nie jest to żadna miejska instytucja a tylko kółko towarzyskie. Proponuję przejrzeć zdjęcia ze spektakli, połowa widowni do urzędnicy i najbliżsi współpracownicy władz. Jeśli tak miał wyglądać ten teatr to ja się cieszę że go nie będzie. Po drugie, przypuszczam, że strategię na kulturę w mieście poznamy już niedługo po zmianach personalnych w CKŚ. Pan Kempiński podobno ma się gdzie realizować, więc nie widzę powodu żeby ściągać ludzi którzy mieliby go bronić, bo nie ma czego ani kogo bronić. Dla mnie ciekawszym tematem jest zatrudnienie Karcza w CKŚ za ponad 8 tys zł miesięcznie. Nowy prezydent mógłby ten temat załatwić i go stamtąd zwolnić.

 • adam

  chyba w CIS-ie

 • Rzydek

  A na Kościół dali byscie?Nie bądźcie skromni,ile?Milon,dwa?

 • darczyńca

  W d...e mam ten teatr dla jednych i tych samych. Idźcie i płaćcie jak wszyscy, może jeszcze do kina wam dopłacać.Wszędzie ten POlityczny syf.Ktoś a może redakcja wyjaśni na jakim etapie jest zbiórka dla chorej Vanessy, nigdzie nie można znaleźć żadnych konkretnych informacji ile już w całości zebrano pieniędzy, na jakim etapie leczenia jest dziecko ?Pojawiają się tylko ogólnikowe informacje.

 • Heniek

  A ile razy p. Kostempski był w teatrze? Bo chyba kilka, oczywiście uwiecznionych na wszystkich portalach.

 • Heniek

  A ile razy p. Kostempski był w teatrze? Bo chyba kilka, oczywiście uwiecznionych na wszystkich portalach.

12

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również