Świętochłowice - portal miejski Swiony.pl

Wiadomości z Świętochłowic

8 mln mniej w budżecie Świętochłowic - miasto jeszcze bardziej zaciśnie finansowego pasa

 • Dodano: 2019-07-31 11:15

Zmiany w podatkach dochodowych coraz bliżej - już w sierpniu ma wejść w życie ustawa o wyłączeniu z opodatkowania dochodowego osób, które nie ukończyły 26 roku życia, z kolei w październiku stawka PIT pierwszego progu zmieni się z 18 na 17 procent. Ta zmiana odbije się na finansach wielu samorządów, w tym Świętochłowic.

W skali państwa po obniżeniu podatku o 1% przychody z PIT w budżecie zmniejszą się o 9,6 miliarda złotych, przy czym trzeba pamiętać, że wpływy te są dzielone pomiędzy samorządy i skarb państwa po połowie. Z kolei 2,5 miliarda złotych mniej wpłynie w związku ze zmianą dla osób przed 26 rokiem życia - tutaj podobnie, koszty będą dzielone. Dla wielu miejscowości jest to poważny problem, bo zmiana będzie skutkowała luką w finansach, którą w jakiś sposób trzeba będzie wypełnić - albo po prostu zrezygnować z części inwestycji.

W Świętochłowicach zabraknie 8 milionów złotych

Sprawa dotyczy również Świętochłowic, które przeżywają obecnie finansowy kryzys. Jeżeli dodać do tego, że od kilku lat zajmujemy pozycję najbiedniejszego miasta na prawach powiatu w Polsce, to wizja kolejnych pieniędzy, jakie nie wpłyną do miejskiego skarbca, musi budzić niepokój. O to, w jaki sposób Świętochłowice poradzą sobie z obniżonymi wpływami mówi rzecznik Urzędu Miasta, Katarzyna Tomczyk:

Zgodnie z obliczeniami Związku Miast Polskich przewidywany ubytek w dochodach z podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) dla Miasta Świętochłowice wyniesie 7 934 063,72 zł. Należy jednak pamiętać, że ostateczne wyliczenia dla miast członkowskich ZMP, w tym dla Świętochłowic, mogą się różnić o założeń pierwotnych w związku z faktyczną liczbą mieszkańców korzystających ze zmian w PIT, np. osób w wieku do 26 lat.

Samorząd musi zmierzyć się z tą prognozą, jednak na tę chwile trudno mówić o konkretnych decyzjach, które może ona za sobą pociągnąć.

Niepewna, finansowa przyszłość Świętochłowic zaciemniła się zatem jeszcze bardziej, a miasto, które już teraz musi rezygnować z wielu inwestycji, prawdopodobnie czeka jeszcze mocniejsze zaciskanie pasa.

Obniżki PIT o 1% nie odczujemy, ale obniżanie podatków to krok w dobrą stronę

Chociaż obniżenia podatku dochodowego o 1% zapewne specjalnie nie odczujemy, jest to niewątpliwie krok w dobrą stronę, bo - najprościej rzecz ujmując - więcej pieniędzy w naszych portfelach przekłada się na większą zdolność zakupową, a to z kolei jest faktyczną siłą napędową gospodarki. Oczywiście to tylko kropla w oceanie pieniędzy, jakie nieustannie oddajemy państwu.

Często o tym zapominamy, ale realne pieniądze oddajemy w postaci VAT-u i akcyzy, a także do ZUS-u. Jeżeli spojrzymy na to realnie, to kupując cokolwiek zawsze część oddajemy państwu. 8 lat temu rząd Platformy Obywatelskiej, aby zmniejszyć gigantyczną dziurę budżetową, podniósł najwyższą stawkę VAT z 22 do 23 proc. "na rok". PO po roku, ani też w kolejnych latach swoich rządów, nie przywróciło stawki 22%. Nie zrobił tego też rząd Prawa i Sprawiedliwości, chociaż była to jedna z obietnic przedwyborczych w 2015 roku.

Zobacz także

Komentarze (74)    dodaj komentarz »

 • Mieszkaniec

  8 miesięcy to mało czasu na cokolwiek....AHA.Czyli już widzę bajkę za 4 łata."Kochani wyborcy pięć lat to za mało żeby co kolwiek można było zrobić dla miasta, wybierzecie mnie na kolejną kadencję (bo gdzie zarobię ok 12 000zl)"

 • voytek81

  8 mc czy mało czy dużo czasu? wiesz jesteśmy najbiedniejszym powiatem całej Polsce - poprzednim czyli - kostemski, karcz, stowarzyszenie "razem ..." "udało im się to dokonać w 8 lat" tamci mieli dużo czasu ... jako wyborca jedynie czekam na cud i nie oczekuje tego od obecnego prezydenta bo pewnie po 4 latach się zmieni, cudem byłoby gdyby ci co doprowadzili miasto do ruiny i bankructwa zrzekliby się dobrowolnie mandatów radnych i stołków w RM ....

 • zefel

  Człowieku zmień już płytę. W każdym swoim komentarzu piszesz "kostempski, karcz i stowarzyszenie "razem..."". Ciekaw jestem z czym tak mocno to ugrupowanie zalazło ci za skórę? Poza tym jaki z ciebie wyborca skoro na wyborach nie byłeś i nawet nie znasz ordynacji, bo teraz władze lokalne wybiera się na 5 a nie na 4 lata. Co do obecnego prezydenta to jedyne co robi to dokładnie to samo co w kampanii zarzucał poprzednikowi czyli zatrudnia kolesiów i to także spoza miasta.

 • Danka

  Może wreszcie się zabrać za tych co od lat nie płaca czynszów a żyją na poziomie, wyjeżdzają na wczasy, kupują drogie auta, bo wiedza że od lat ich nie ruszaja.Bezdomnym w 99% menelom miasto daje mieszkania, wyremontowane lub daje kasę na remont i wyposażenie i zaraz znów meliny robią z tych mieszkań,Później opłacaja pobyt w Schroniski, do ręki 650 kieszonkowego na papierochy, alkohol i znów mieszkanko. To jest chore !

 • Tiruriru

  No właśnie taki to cud mieli zrobić w tym mpgl ! Trąbili na fejsie jakie to już mają plany i pomysły na ściąganie długów i co? Ano to że jeszcze pozatrudniali swoich kolesi w tym jednego który sam ma nie małe długi w mpgl z tytułu zaległości czynszowych i sądowy nakaz eksmisji,a został specjalistom hahahaha. O kilku innych nawet nie ma co wspominać bo szkoda czasu,kto inny się tym zajmie. Moje pytanie w tym temacie brzmi: ILE ZALEGŁOŚCI NA CHWILĘ OBECNĄ UDAŁO SIĘ ODZYSKAĆ!!!

 • mieszkaniec

  Nie do końca jest tak jak piszesz. To nie wina miasta, że ustawa wymaga na gminie aby zapewniała ludziom mieszkania, ten sam problem jest wszędzie. U nas problemem jest brak wizji miasta na przestrzeni ostatnich 10 - 15 lat, jak zamykano zakłady przemysłowe. Pomysł na deweloperkę, która mogłaby przyciągnąć tu nowych mieszkańców był o co najmniej 5-6 lat spóźniony i dlatego też zbytnio się nie rozwinął a sąsiedzi zostawili nas daleko w tyle. Ludzie po prostu nie chcą tu mieszkać i zostają tylko ci którzy innego wyboru nie mają.

 • zefel

  Jeżeli gmina ma obowiązek zapewnienia ludziom mieszkania to idź do MPGL-u i złóż wniosek na mieszkanie. Zaproponują Ci lokal, którego mieszkaniem nie można nazwać do kapitalnego remontu i na dodatek z listą wymagań co MUSI być zrobione.

 • Wyborca sprawiedliwy

  Mistrzowie Pieprzenia Głupot Lokatorom potrafią tylko kłamać i mataczyć oraz żerować na pieniądzach uczciwie płacących mieszkańców! Niech wspólnoty zainteresują się gdzie są ich pieniądze, to wtedy dowiecie się dlaczego na nic nie ma kasy. Idzcie tam cokolwiek załatwić to będą was zwodzić miesiącami wymyślając co raz nowsze kłamstwa aby tylko przeciągać sprawy w czasie z szkodą dla was. Wszystko aby tylko na wypłaty nie zabrakło a reszta niech się wali.

  • Wyborca sprawiedliwy
   2019-08-05 08:53
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • Ika

  A to ile razy bedą dawać mieszkania menelom? Nie płacą, z mieszkania robią śmietnik albo gorzej, wywalają ich po latach a oni znów wniosek na mieszkanko i znów dostają i tak w kółko. Ludzie gdzie my żyjemy? W bogatszych miastach czekają latami a u nas kilka miesięcy.

 • gość

  nie masz pojęcia jak popularne są tanie świony z doskonałym dojazdem do dobrze płatnej pracy! tylko nie specjalnie warto tu się meldować , bo bonusów mniej niż w ościennych miastach i mdk świętochłowicki cienki , żłobki tylko dla niepracujących samotnych matek, szkółka narciarska dla dzieciaków za małą kasę tylko w chorzowie....... po co się przemeldowywać? przecież można kupić tanio w świonach i dalej korzystać w okolicznych miastach i tam płacić podatki. a domki i mieszkania tańsze nie o ileś procent , tylko tańsze ileś razy.

 • Mieszkaniec

  Trochę nie trafiłeś w ocenie cen nieruchomości.Jestem na etapie poszukiwań mieszkania i widząc ceny wystawionych mieszkań w Świętochłowicach oczom nie wierzę nie rzadko droższe niż chociażby w Chorzowie-tak dobrze czytasz.To samo się tyczy cen domków takie jak np na akacjowa Dolina wcale nie takie tanie a na pewno nie o tyle takiej jak myślisz.

 • gość

  73 tyś za 60 metrów w centrum, 123 tyś za wyremontowane i umeblowane i teź nie na Lipinach...... Jedno z nich kupił współpracownik, drugie mój syn.

 • Mieszkaniec

  Nie przytaczaj cen mieszkań w ruderach z patola obok a przytoczył ceny z bloków np z górnego Chropaczowa, polna-granitowa czy Piasniki.Przed chwilą znalazłem na Zgodzie ok 50m2 za 190 000zl.Znaleźć mieszkanie w blokuj ok 50-60m2 za 200 000-250 000zl to nie problem.

 • Budyń

  Kto nie chce mieszkać?A "getta dla bogatych"(baraki za kilkaset tysięcy złotych) które się rozchodzą jak ciepłe bułeczki to kto kupuję,bo chyba nie wszechobecna patola miasta Świętochłowic.

1234

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.