Świętochłowice - portal miejski Swiony.pl

Wiadomości z Świętochłowic

8 mln mniej w budżecie Świętochłowic - miasto jeszcze bardziej zaciśnie finansowego pasa

 • Dodano: 2019-07-31 11:15

Zmiany w podatkach dochodowych coraz bliżej - już w sierpniu ma wejść w życie ustawa o wyłączeniu z opodatkowania dochodowego osób, które nie ukończyły 26 roku życia, z kolei w październiku stawka PIT pierwszego progu zmieni się z 18 na 17 procent. Ta zmiana odbije się na finansach wielu samorządów, w tym Świętochłowic.

W skali państwa po obniżeniu podatku o 1% przychody z PIT w budżecie zmniejszą się o 9,6 miliarda złotych, przy czym trzeba pamiętać, że wpływy te są dzielone pomiędzy samorządy i skarb państwa po połowie. Z kolei 2,5 miliarda złotych mniej wpłynie w związku ze zmianą dla osób przed 26 rokiem życia - tutaj podobnie, koszty będą dzielone. Dla wielu miejscowości jest to poważny problem, bo zmiana będzie skutkowała luką w finansach, którą w jakiś sposób trzeba będzie wypełnić - albo po prostu zrezygnować z części inwestycji.

W Świętochłowicach zabraknie 8 milionów złotych

Sprawa dotyczy również Świętochłowic, które przeżywają obecnie finansowy kryzys. Jeżeli dodać do tego, że od kilku lat zajmujemy pozycję najbiedniejszego miasta na prawach powiatu w Polsce, to wizja kolejnych pieniędzy, jakie nie wpłyną do miejskiego skarbca, musi budzić niepokój. O to, w jaki sposób Świętochłowice poradzą sobie z obniżonymi wpływami mówi rzecznik Urzędu Miasta, Katarzyna Tomczyk:

Zgodnie z obliczeniami Związku Miast Polskich przewidywany ubytek w dochodach z podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) dla Miasta Świętochłowice wyniesie 7 934 063,72 zł. Należy jednak pamiętać, że ostateczne wyliczenia dla miast członkowskich ZMP, w tym dla Świętochłowic, mogą się różnić o założeń pierwotnych w związku z faktyczną liczbą mieszkańców korzystających ze zmian w PIT, np. osób w wieku do 26 lat.

Samorząd musi zmierzyć się z tą prognozą, jednak na tę chwile trudno mówić o konkretnych decyzjach, które może ona za sobą pociągnąć.

Niepewna, finansowa przyszłość Świętochłowic zaciemniła się zatem jeszcze bardziej, a miasto, które już teraz musi rezygnować z wielu inwestycji, prawdopodobnie czeka jeszcze mocniejsze zaciskanie pasa.

Obniżki PIT o 1% nie odczujemy, ale obniżanie podatków to krok w dobrą stronę

Chociaż obniżenia podatku dochodowego o 1% zapewne specjalnie nie odczujemy, jest to niewątpliwie krok w dobrą stronę, bo - najprościej rzecz ujmując - więcej pieniędzy w naszych portfelach przekłada się na większą zdolność zakupową, a to z kolei jest faktyczną siłą napędową gospodarki. Oczywiście to tylko kropla w oceanie pieniędzy, jakie nieustannie oddajemy państwu.

Często o tym zapominamy, ale realne pieniądze oddajemy w postaci VAT-u i akcyzy, a także do ZUS-u. Jeżeli spojrzymy na to realnie, to kupując cokolwiek zawsze część oddajemy państwu. 8 lat temu rząd Platformy Obywatelskiej, aby zmniejszyć gigantyczną dziurę budżetową, podniósł najwyższą stawkę VAT z 22 do 23 proc. "na rok". PO po roku, ani też w kolejnych latach swoich rządów, nie przywróciło stawki 22%. Nie zrobił tego też rząd Prawa i Sprawiedliwości, chociaż była to jedna z obietnic przedwyborczych w 2015 roku.

Zobacz także

Komentarze (74)    dodaj komentarz »

 • Mar

  Jasne podzielił ludzi a wonsy korzystają najlepiej z kosciola

 • Babcia

  Nawet najmłodszym dzieciom zabrał dotacje w żłobkach

 • Ojciec

  Bo to niudacznik, o tyle

 • Mar

  Zgadzam się w 1000000 procentach

 • Łataś

  Jak kostempski i jego przy[...]asy kradli i przyznawali sobie nagrody to wtedy bylo super, tak? Obudz sie do cholery, czlowieku!

 • Mariola

  Jeżeli Łataś jesteś ten Łataś, to chyba najlepiej wiesz ile Kostempski nakradł a ile dla Świon zrobił.

 • Patrząc z boku

  Te same przy[...]asy są i dziś! Bo oni zawsze są tam gdzie władza a w razie czego to nigdy nic o niczym nie wiedzą i to nie ich wina hahahaha.

 • Mario

  A Beger dla odmiany kim się otacza? Kogo obsadza na kluczowych stanowiskach? Fachowców? Już się nie da słuchać i czytać tego marudzenia, jeśli kradli, to czemu nie powiadomisz prokuratury? Najwygodniej jest rzucać oskarżenia, które są przykrywką dla nieudolności i braku polotu obecnych władz Nie ośmieszaj się, człowieku!

 • Paragraf

  Jednemu z tych fachowców co to dyrektorem został w pewnej spółce CBA powinno już dawno futro przetrzepać! Ale jak to mówią, co ma wisieć nie utonie.

 • gość

  jeśli kradli jak twierdzisz to dlaczego jeszcze nie siedzą? zdajesz sobie sprawę , że możesz beknąć za pomówienia?

 • Robo

  Hehe poleciales! Czy to nie radny prezydenta Bergera kaminski dostał fuche za 15 tys na msc w mpgk/mpuk? Może się mylę?

 • Mieszkaniec

  Ale Kostempski nic nie mówił o OSZCZĘDZANIU na wszystkim i wszystkim tylko nie na sobie tak jak was robi w jajo obecny.Jakim trzeba być D żeby nie rozumieć:(

 • johan

  mamy pana pełnomocnika od budki z warzywami, od rozwoju przedsiębiorczości, on doradzi co i jak!

 • Wrr

  Pogonic nierobow i patologie do roboty

 • Mieszkaniec

  Powoli mija pierwszy rok urzędowania nowego prezydenta.1) O ile pomniejszyl zadłużenie miasta?2)Kiedy remont domków fińskich?3)Kiedy budowa hali widowiskowej?Pytanie do zwolenikow obecnego prezydenta,czym wasz prezydent dotychczas może się pochwalić jeśli chodzi ratowanie i rozwój miasta?Przypomnę że urzęduje już blisko rok.

 • gość

  nowy w krótkich abcugach pomniejszył budżet miasta o sporo milionów i nie mówię o obniżce podatków i co gorsza ubiera się nadal jak na wiejski odpust! znowu go pod urzędem widziałem .

 • voytek81

  kostempski, karcz i stowarzyszeni "razem..." doprowadzili przez 8 lat miasto do ruiny i bankructwa, a obecny ma w 8 msc coś dokonać mając niezapłacone długi po poprzedników? Dlaczego nie zadajesz pytania "dlaczego i co jeszcze robią poprzednicy w RM, w ławach radnych, dlaczego tam zasiadają i biorą kasę? dlaczego nie zrzekli się mandatów i nie wyprowadzili sie z Naszego Miasta? wstydu nie maja?" Myślę że to są konkretne pytania na obecną chwilę, a nie czy ktoś w 8 mc cudów dokonał ...

 • Mariola

  Wojtuś lecz się, albo zmień tabletki, bo zaczynasz widzieć smoki.

 • gość

  no przecież miał dokonać naprawy miasta od razu! a teraz okazuje się , że sobie nie radzi! ale czego wymagać od "brokera " wartego mniej niż trzy tysie na miesiąc , nigdy nie zarządzającego grupą ludzi? czy przedsiębiorstwem? ot chłopak rektora na posyłki i czyściciel kibli w angielskim urzędzie miejskim..... wspaniałe referencje!

 • Baczny obserwator

  Wojtek a raczej zbyszek a może nawet sam daniel. Nudne to już. Macie się czym pochwalić? Tak szczerze?

1234

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.