Święto Szlaku Zabytków Techniki na stałe wpisało się w kalendarium wydarzeń województwa śląskiego. Industriada to wydarzenie, które już od ponad 10 lat łączy miłośników historii i kultury w obiektach postindustrialnych. Tegoroczna edycja będzie z pewnością inna niż wszystkie poprzednie, ale industrialne serce Śląska zabije ponownie 26 września!
Industriada - program imprezy
Podczas XI edycji organizatorzy zapraszają do 36 obiektów, w tym dwóch zaprzyjaźnionych: Stacji Biblioteka w Rudzie Śląskiej oraz Przystani Marina Gliwice. W programie fani industrialnych zabytków znajdą atrakcje takie jak: wystawy, gry miejskie, happening, artystyczne instalacje, wykłady i warsztaty – wszystko związane z wyjątkowym motywem przewodnim, który dla pasjonatów techniki może być sporym zaskoczeniem.
Tradycyjny rozruch i wielki finał w tym roku się nie odbędą. Wynika to z podjętych przez organizatorów działań, mających zapewnić uczestnikom najwyższy poziom bezpieczeństwa podczas wydarzenia.
- Nie oznacza to jednak, że na otwarcie i zamknięcie tegorocznej Industriady nie planujemy czegoś specjalnego! - mówią organizatorzy.
Huk, para i kolorowy dym! Tak rozpocznie się XI święto Szlaku Zabytków Techniki. W Zabrzu, w Sztolni Królowa Luiza, zostanie uruchomiona zabytkowa parowa maszyna wyciągowa, jedna z najstarszych w całej Europie.
- W ten symboliczny sposób wprawimy w ruch cały festiwal – oprócz tego, odwiedzający Sztolnię Królowa Luiza zobaczą również spektakl plenerowy "Od rośliny do maszyny". Tegorocznym motywem przewodnim jest bowiem natura w przemyśle. Obiekty Szlaku przybliżą uczestnikom związek pomiędzy tymi dwoma światami, który sięga początków przemysłowej działalności człowieka - mówią organizatorzy.
Święto Szlaku Zabytków Techniki zakończy się w tyskim Browarze Obywatelskim. Odbędzie się tam koncert Marcina Wyrostka & AUKSO oraz multimedialny pokaz mappingu. Podczas XI edycji, w Tychach nastąpi również oficjalna inauguracja Galerii Stara Warzelnia.
Co jeszcze znajdziecie w programie? 20 specjalnie przygotowanych na święto tras zwiedzania fabularyzowanego, 56 atrakcji dla rodzin z dziećmi oraz 43 atrakcje dla pasjonatów techniki. A to nie wszystko – bo łącznie przygotowano dla odwiedzających 301 różnych wydarzeń!
Bezpłatne przejazdy komunikacją miejską
Jak co roku, bezpłatne przejazdy komunikacją miejską zapewni Zarząd Transportu Metropolitalnego, Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia oraz Koleje Śląskie. 26 września, dzięki specjalnym kuponom (w przypadku ZTM) oraz puli darmowych biletów (Koleje Śląskie), fani Industriady będą mogli z łatwością dotrzeć do zabytkowych obiektów Szlaku. Szczegółowe informacje na temat transportu można znaleźć na stronie industriada.pl, w zakładce “Transport”.
- Zapraszamy na wyjątkową, bo jesienną edycję święta Szlaku Zabytków Techniki. Być może podczas tegorocznej edycji nie uda nam się spotkać w tak dużym gronie, jak to bywało w poprzednich latach, ale jedno jest pewne – industrialne serce Śląska bije naturalnym rytmem! - mówią organizatorzy.
Jakie atrakcje czekają na nas w Świętochłowicach?
Świętochłowice tradycyjnie włącza się w obchody święta Szlaku Zabytków Techniki. Na odwiedzających w ten dzień Wieże KWK Polska czeka wiele atrakcji.
Program Industriady w Świętochłowicach
- Przyroda wokół nas odbiera co zostało zabrane – prelekcja popularnonaukowa
- Wieże KWK Polska, 10:00 – 11:00
- Opowieść o tym jak przyroda odzyskuje wydarte jej tereny. Spacer z przyrodnikiem w pobliżu obiektu połączony z tworzeniem "zielnika" tzw. roślinności ruderalnej.
- Jak paproć trafiła do pieca (węgiel i inne surowce) – prelekcja popularnonaukowa
- Wieże KWK Polska, 11:00 – 11:30
- Jak "rodzą" się surowce. Wykład, opowieść pełna niesamowitych, zaskakujących informacji.
- Co wspólnego mają z sobą lekarstwa, sztuczne tworzywa, rolnicze nawozy i elektryczność – prelekcja popularnonaukowa
- Wieże KWK Polska, 11:30 – 12:00
- Dla wielu zapewne odkryciem będzie jak wiele rzeczy, które nas otaczają związane są z "czarnym złotem" Śląska. Skojarzenia, które pobudzają wyobraźnię i stają się podwaliną wiedzy.
- Biżuteria z wykorzystaniem węgla i stali – warsztaty plastyczne
- Wieże KWK Polska, 12:00 – 13:00
- O tym, że węgiel jako diament jest bardzo cennym kamieniem wykorzystywanym w tworzeniu biżuterii wiedzą wszyscy, ale o bizuterii z wykorzystaniem zwykłego, czarnego węgla, tego spalanego w piecu wiedzą już nieliczni. Zapraszamy na opowieść i naukę jak stworzyć coś atrakcyjnego z użyciem węgla – zawsze w ostateczności, jeżeli dzieło nam nie wyjdzie, da trochę ciepła w babcinym kachloku.
- Biżuteria z rośliną w tle – warsztaty plastyczne
- Wieże KWK Polska, 13:00 – 14:00
- Rośliny z łąki czy ogrodu zamnięte w różne kształty, zalane żywicą, stające się pięknym wisiorem, cudownym pierścionkiem, kolczykami... wszystkiego można się nauczyć.
- O tym jak Frędzelka i Wiercipiętka spotkały Czapeczkę – spektakl plenerowy
- Wieże KWK Polska, 14:00 – 15:00
- Spektakl "O tym jak Frędzelka i Wiercipiętka spotkały Czapeczkę" spektakl realizowany przez aktorów Teatru TRIP, ukazuje m.in. różnice w procesie i czasie rozkładu tworzyw naturalnych i sztucznych, dlaczego powinniśmy unikać plastikowych opakowań.
- KWK Polska - wczoraj i dziś – zwiedzanie fabularyzowane
- Wieże KWK Polska, 15:00 – 17:00
- Historia KWK Polska od momentu powstania do wyjazdu ostatniego wagonika z urobkiem, który w tym roku stał się własnością naszego obiektu i chwili obecnej, wzbobacona niesamowitą opowieścią o uratowaniu 43 górników zasypanych w szybie Zimnola.
- Zielono mi... – widowisko
- Wieże KWK Polska, 18:30 – 19:30
- Widowisko – kabaret/stand-up – połączone z niespodzianką w postaci propozycji zabawy tanecznej w tradycyjnych, ludowych rytmach.
- Laboratorium Tajnego Ośrodka Robotyki i Mechaniki – widowisko
- Wieże KWK Polska, 19:30 – 20:00
- Niesamowity pokaz grupy AzisLight z użyciem ognia i świateł LED, czyli połączenia godnego Franken-steina.
- SIDOR x S-AGE – koncert z wizualizacjami
- Wieże KWK Polska, 20:00 – 21:00
- Koncert z wizualizacjami i pokazem mody* w wykonaniu Duetu SIDOR x S-AGE (elektronika, brzmienie skrzypiec, wizualizacje – niebagatelne widowisko w dużej części przygotowane specjalnie dla naszego obiektu).
Więcej informacji i dokładny program Industriady 2020 znajdziecie TUTAJ.
Bezpieczeństwo uczestników
Tegoroczne wydarzenie nastawione jest przede wszystkim na bezpieczeństwo uczestników. Dlatego też obiekty Szlaku Zabytków Techniki, biorące udział w Industriadzie, zastosują się do wszelkich obostrzeń, które aktualnie będą obowiązywały w danym mieście.
- Program może się jednak zmieniać – na bieżąco śledzimy wszystkie rozporządzenia, dotyczące sytuacji epidemiologicznej, a o zmianach informować będziemy w social mediach oraz w zakładce "Aktualności" na stronie internetowej. 25 i 26 września zostanie również uruchomiona specjalna infolinia. Numer 728 406 107 będzie dostępny w godzinach 9.00–21.00 - mówią organizatorzy.