Wiadomości z Świętochłowic

Muzeum Powstań Śląskich zostało nominowane do nagrody BohaterON 2020

 • Dodano: 2020-09-16 08:45, aktualizacja: 2020-09-16 09:14

Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach za Obchody 100-lecia I Powstania Śląskiego zostało nominowane do nagrody BohaterON 2020 im. Powstańców Warszawskich w kategorii Instytucja. Swój głos można oddawać raz dziennie do 14 października. Laureatów konkursu poznamy podczas uroczystej gali, która odbędzie się w październiku w Warszawie.

Spośród blisko 300 zgłoszeń Komitet Organizacyjny BohaterONów wybrał nominowanych do Nagrody w siedmiu kategoriach: firma, instytucja, nauczyciel, dziennikarz, pasjonat, organizacja pozarządowa oraz osoba publiczna.

Docenieni zostaną ci, którzy aktywnie, kreatywnie i skutecznie opowiadali historię Polski XX w. oraz prowadzili działania mające na celu edukację historyczno-patriotyczną od 1 stycznia 2019 r. do 31 lipca 2020 r.


Głosowanie potrwa do 14 października

Teraz głos ma Kapituła składająca się z Powstańców Warszawskich, przedstawicieli polskiego rządu, historyków, osób publicznych oraz ambasadorów kampanii BohaterON – włącz historię!. Gremium przewodniczy Wiceprezes Rady Ministrów prof. Piotr Gliński. Na podstawie głosowania członków Kapituły w każdej kategorii zostanie przyznany Złoty, Srebrny i Brązowy BohaterON.

Udział w wyborze laureatów mają również internauci, którzy od 14 września do 14 października br. mogą zagłosować na swojego faworyta do wyróżnienia poprzez stronę www.bohateron.pl/bohaterony-2020/zaglosuj/. Tam też znajdują się opisy działań realizowanych przez kandydatów i uzasadnienie ich nominacji. Nominowanym, którzy otrzymają najwięcej głosów w swojej kategorii, zostaną przyznane Złote BohaterONy Publiczności.


Nominowani do Nagrody BohaterONy 2020 im. Powstańców Warszawskich

 • Instytucja: Muzeum Powstań Śląskich; Wojska Obrony Terytorialnej; Narodowy Instytut Dziedzictwa; Ośrodek "Pamięć i Przyszłość"; Służba Więzienna.
   
 • Dziennikarz: Anna Hałas-Michalska - Polsat News; Wojciech Maślanka - Nowy Dziennik (Polish Weekly - Nowy Jork); Zespół Historii i Serwisów Specjalnych Portalu PolskieRadio.pl; Łukasz Kazek i Mateusz Kudła - History Hiking; Anna Ołdakowska z Michałem Piskorskim i Pawłem Rudowskim - TVP Warszawa.
   
 • Firma: Totalizator Sportowy Sp. z o.o.; Mavision Film Production; KGHM Polska Miedź S.A.; Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych S.A.; PKO Bank Polski S.A..
   
 • Nauczyciel: Sławomir Rafalski - Dział Penitencjarny ds. KO i Biblioteki Aresztu Śledczego w Suwałkach; Alina Ślimak - Zespół Szkół w Dobrym Mieście; Adam Lichota - Zespół Szkół Technicznych nr 2 w Chorzowie; Paweł Pawłowski - Zespół Edukacyjny w Brójcach; Barbara Maria Górczewska - Publiczna SP nr 3 im. M. Kopernika w Brzesku.
   
 • Organizacja non profit: Stowarzyszenie Grupa Historyczna „Zgrupowanie Radosław"; Fundacja Wolność i Demokracja; Fundacja Orlen; Stowarzyszenie Gwara Warszawska; Fundacja State of Poland.
   
 • Osoba publiczna: Jakub Różalski - artysta; prof. Andrzej Nowak - historyk; Marta Manowska – dziennikarka, prezenterka; Arkadiusz Gołębiewski – Dyrektor Festiwalu Filmowego NNW; Maryla Ścibor - Marchocka – pisarka, publicystka.
   
 • Pasjonat: Forteca – zespół muzyczny; Ferajna z Hoovera – zespół muzyczny; Anna Szarejko - społeczniczka; Paweł Piechnik - rysownik; Bartosz Janiczek - fotograf;
   

Ogłoszenie wyników i wręczenie statuetek nastąpi podczas uroczystej gali, która odbędzie się w 27 października w Teatrze Polskim w Warszawie. Wydarzenie pod Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości.


Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach

Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach otrzymało nominację za działania upamiętniające 100. rocznicę I Powstania Śląskiego oraz rozpoczęcie cyklu obchodów związanych ze 100-leciem Powstań Śląskich.

Muzeum Powstań Śląskich to instytucja, która odgrywa ważną rolę na kulturalnej mapie województwa śląskiego. W zakresie jej działań znajduje się nie tylko ochrona dóbr dziedzictwa materialnego i niematerialnego dotyczących dziejów Powstań Śląskich, ale także organizacja wielu wydarzeń kulturalnych, przywołujących kontekst historyczny okresu odradzania się państwa polskiego w latach 1918-1922.

W 2019 roku Muzeum rozpoczęło cykl obchodów upamiętniających 100-lecie Powstań Śląskich, które przyczyniły się do powrotu części Górnego Śląska do odradzającego się państwa polskiego. Działania zostały zaplanowane na lata 2019-2021, a w ubiegłym roku były poświęcone 100. rocznicy I Powstania Śląskiego. Do najważniejszych wydarzeń zorganizowanych dla upamiętnienia tego zrywu należały:

 • koncert "O mój Śląsku!",
 • konkurs historyczny "Klasówka Powstańcza",
 • rekonstrukcja bitwy o Golgotę Godowską
 • i wystawa "Śląsk – droga do Niepodległej".

Ponadto, muzeum wydało płytę CD „Krew i gniew”, na której znalazły się pieśni powstańcze w nowoczesnych aranżacjach.

W wydarzeniach, z uwagi na ich różnorodny charakter i powszechny dostęp, mogły uczestniczyć wszystkie grupy wiekowe. Realizacja projektów pozwoliła nie tylko przypomnieć tło I Powstania Śląskiego społeczności lokalnej, ale również mieszkańcom innych województw, pokazując Polakom w każdym wieku piękną i skomplikowaną historię Śląska oraz waleczność i determinację bohaterów tamtych wydarzeń.

Zobacz także

Komentarze (5)    dodaj »

 • Jessica

  Tak znam pani Danuta Piatek zlota kobieta i zna wszystkich ludzi

 • darmocha

  Gdyby nie Delfin to tego muzeum by nie było,teraz Pinokio dumnie wypina klatę z tego tytułu. Zapomniał już jak chciał je likwidować. Pęd do koryta i nic więcej tak to teraz wygląda szkoda tylko tego straconego dla miasta czasu i ludzi którzy uwierzyli w ten obiecany cud.

 • Fiona

  To muzeum nie jest Kostempskiego.To my mieszkańcy daliśmy na odbudowę swoje podatki.Kostempski nie pracował charytatywne tylko dostawał solidne wynagrodzenie. To była jego praca.

 • tak ino pytom

  Delfin jak startował to ludzie tez na niego postawili z myślą, że będzie to powiew świeżości po Mosiu i widzimy jak się to skończyło. Może tym razem trzeba będzie postawić na kogoś ze starej szkoły, kogoś kto jest związany z miastem od dawna i nie jest oderwany od rzeczywistości? Tylko czy są tacy kandydaci...?

 • Mieszkaniec

  Wątpię. Uważam że wśród radnych nie ma godnej polecenia osoby na urząd prezydenta. Od lat te same gęby, żadna z nich do dziś nie może pochwalić się żadnym osobistym sukcesem dla miasta. Mnie ciekawi podejście i decyzje Begera który podziela błędy Kostemspkiego którymi omamil wyborców dzięki czemu rzutem na taśmę udało mu się wygrać i dorwać kurę znoszącą złote jaja i mam wrażenie że na własne życzenie tą kurę zarzyna i to bez znieczulenia.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.