Wiadomości z Świętochłowic

Muzeum Powstań Śląskich zostało nominowane do nagrody BohaterON 2020

  • Dodano: 2020-09-16 08:45, aktualizacja: 2020-09-16 09:14

Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach za Obchody 100-lecia I Powstania Śląskiego zostało nominowane do nagrody BohaterON 2020 im. Powstańców Warszawskich w kategorii Instytucja. Swój głos można oddawać raz dziennie do 14 października. Laureatów konkursu poznamy podczas uroczystej gali, która odbędzie się w październiku w Warszawie.

Spośród blisko 300 zgłoszeń Komitet Organizacyjny BohaterONów wybrał nominowanych do Nagrody w siedmiu kategoriach: firma, instytucja, nauczyciel, dziennikarz, pasjonat, organizacja pozarządowa oraz osoba publiczna.

Docenieni zostaną ci, którzy aktywnie, kreatywnie i skutecznie opowiadali historię Polski XX w. oraz prowadzili działania mające na celu edukację historyczno-patriotyczną od 1 stycznia 2019 r. do 31 lipca 2020 r.


Głosowanie potrwa do 14 października

Teraz głos ma Kapituła składająca się z Powstańców Warszawskich, przedstawicieli polskiego rządu, historyków, osób publicznych oraz ambasadorów kampanii BohaterON – włącz historię!. Gremium przewodniczy Wiceprezes Rady Ministrów prof. Piotr Gliński. Na podstawie głosowania członków Kapituły w każdej kategorii zostanie przyznany Złoty, Srebrny i Brązowy BohaterON.

Udział w wyborze laureatów mają również internauci, którzy od 14 września do 14 października br. mogą zagłosować na swojego faworyta do wyróżnienia poprzez stronę www.bohateron.pl/bohaterony-2020/zaglosuj/. Tam też znajdują się opisy działań realizowanych przez kandydatów i uzasadnienie ich nominacji. Nominowanym, którzy otrzymają najwięcej głosów w swojej kategorii, zostaną przyznane Złote BohaterONy Publiczności.


Nominowani do Nagrody BohaterONy 2020 im. Powstańców Warszawskich

  • Instytucja: Muzeum Powstań Śląskich; Wojska Obrony Terytorialnej; Narodowy Instytut Dziedzictwa; Ośrodek "Pamięć i Przyszłość"; Służba Więzienna.
     
  • Dziennikarz: Anna Hałas-Michalska - Polsat News; Wojciech Maślanka - Nowy Dziennik (Polish Weekly - Nowy Jork); Zespół Historii i Serwisów Specjalnych Portalu PolskieRadio.pl; Łukasz Kazek i Mateusz Kudła - History Hiking; Anna Ołdakowska z Michałem Piskorskim i Pawłem Rudowskim - TVP Warszawa.
     
  • Firma: Totalizator Sportowy Sp. z o.o.; Mavision Film Production; KGHM Polska Miedź S.A.; Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych S.A.; PKO Bank Polski S.A..
     
  • Nauczyciel: Sławomir Rafalski - Dział Penitencjarny ds. KO i Biblioteki Aresztu Śledczego w Suwałkach; Alina Ślimak - Zespół Szkół w Dobrym Mieście; Adam Lichota - Zespół Szkół Technicznych nr 2 w Chorzowie; Paweł Pawłowski - Zespół Edukacyjny w Brójcach; Barbara Maria Górczewska - Publiczna SP nr 3 im. M. Kopernika w Brzesku.
     
  • Organizacja non profit: Stowarzyszenie Grupa Historyczna „Zgrupowanie Radosław"; Fundacja Wolność i Demokracja; Fundacja Orlen; Stowarzyszenie Gwara Warszawska; Fundacja State of Poland.
     
  • Osoba publiczna: Jakub Różalski - artysta; prof. Andrzej Nowak - historyk; Marta Manowska – dziennikarka, prezenterka; Arkadiusz Gołębiewski – Dyrektor Festiwalu Filmowego NNW; Maryla Ścibor - Marchocka – pisarka, publicystka.
     
  • Pasjonat: Forteca – zespół muzyczny; Ferajna z Hoovera – zespół muzyczny; Anna Szarejko - społeczniczka; Paweł Piechnik - rysownik; Bartosz Janiczek - fotograf;
     

Ogłoszenie wyników i wręczenie statuetek nastąpi podczas uroczystej gali, która odbędzie się w 27 października w Teatrze Polskim w Warszawie. Wydarzenie pod Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości.


Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach

Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach otrzymało nominację za działania upamiętniające 100. rocznicę I Powstania Śląskiego oraz rozpoczęcie cyklu obchodów związanych ze 100-leciem Powstań Śląskich.

Muzeum Powstań Śląskich to instytucja, która odgrywa ważną rolę na kulturalnej mapie województwa śląskiego. W zakresie jej działań znajduje się nie tylko ochrona dóbr dziedzictwa materialnego i niematerialnego dotyczących dziejów Powstań Śląskich, ale także organizacja wielu wydarzeń kulturalnych, przywołujących kontekst historyczny okresu odradzania się państwa polskiego w latach 1918-1922.

W 2019 roku Muzeum rozpoczęło cykl obchodów upamiętniających 100-lecie Powstań Śląskich, które przyczyniły się do powrotu części Górnego Śląska do odradzającego się państwa polskiego. Działania zostały zaplanowane na lata 2019-2021, a w ubiegłym roku były poświęcone 100. rocznicy I Powstania Śląskiego. Do najważniejszych wydarzeń zorganizowanych dla upamiętnienia tego zrywu należały:

  • koncert "O mój Śląsku!",
  • konkurs historyczny "Klasówka Powstańcza",
  • rekonstrukcja bitwy o Golgotę Godowską
  • i wystawa "Śląsk – droga do Niepodległej".

Ponadto, muzeum wydało płytę CD „Krew i gniew”, na której znalazły się pieśni powstańcze w nowoczesnych aranżacjach.

W wydarzeniach, z uwagi na ich różnorodny charakter i powszechny dostęp, mogły uczestniczyć wszystkie grupy wiekowe. Realizacja projektów pozwoliła nie tylko przypomnieć tło I Powstania Śląskiego społeczności lokalnej, ale również mieszkańcom innych województw, pokazując Polakom w każdym wieku piękną i skomplikowaną historię Śląska oraz waleczność i determinację bohaterów tamtych wydarzeń.

Komentarze (5)    dodaj »

  • Jessica

    Tak znam pani Danuta Piatek zlota kobieta i zna wszystkich ludzi

  • darmocha

    Gdyby nie Delfin to tego muzeum by nie było,teraz Pinokio dumnie wypina klatę z tego tytułu. Zapomniał już jak chciał je likwidować. Pęd do koryta i nic więcej tak to teraz wygląda szkoda tylko tego straconego dla miasta czasu i ludzi którzy uwierzyli w ten obiecany cud.

  • Fiona

    To muzeum nie jest Kostempskiego.To my mieszkańcy daliśmy na odbudowę swoje podatki.Kostempski nie pracował charytatywne tylko dostawał solidne wynagrodzenie. To była jego praca.

  • tak ino pytom

    Delfin jak startował to ludzie tez na niego postawili z myślą, że będzie to powiew świeżości po Mosiu i widzimy jak się to skończyło. Może tym razem trzeba będzie postawić na kogoś ze starej szkoły, kogoś kto jest związany z miastem od dawna i nie jest oderwany od rzeczywistości? Tylko czy są tacy kandydaci...?

  • Mieszkaniec

    Wątpię. Uważam że wśród radnych nie ma godnej polecenia osoby na urząd prezydenta. Od lat te same gęby, żadna z nich do dziś nie może pochwalić się żadnym osobistym sukcesem dla miasta. Mnie ciekawi podejście i decyzje Begera który podziela błędy Kostemspkiego którymi omamil wyborców dzięki czemu rzutem na taśmę udało mu się wygrać i dorwać kurę znoszącą złote jaja i mam wrażenie że na własne życzenie tą kurę zarzyna i to bez znieczulenia.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również