Wiadomości z Świętochłowic

"Mamo! Tato! Tutaj jestem!". Kampania społeczna świętochłowickiej policji

  • Dodano: 2023-07-25 07:00, aktualizacja: 2023-07-25 07:21

Mundurowi ze świętochłowickiej policji prowadzą cyklicznie działania profilaktyczne na terenie miasta. W ramach kampanii "Mamo! Tato! Tutaj Jestem!" byli widoczni między innymi pod miejscowym centrum handlowym.

Świętochłowiccy policjanci o bezpieczeństwie najmłodszych

Policjanci biorą czynny udział w kampanii i społecznej o nazwie "Mamo! Tato! Tutaj Jestem”. Wszystko po to, aby przestrzegać i chronić najmłodszych obywateli naszego społeczeństwa przed zaginięciami. W ramach wspomnianej kampanii świętochłowiccy mundurowi prowadzą bezpośrednie rozmowy z mieszkańcami miasta, podczas których edukują najmłodszych i ich rodziców. Uświadamiają ich o wadze problemu, jakim jest właściwe sprawowanie opieki nad dzieckiem oraz niebezpieczeństw, jakie niosą ze sobą decyzje dzieci niekonsultowane z rodzicami. 

W obecnym czasie, z każdej strony, dorośli i dzieci są otoczeni różnego rodzaju reklamami, komunikatami medialnymi, nowinkami technologicznymi i wieloma innymi atrakcjami, które mają za zadanie przykuć ich uwagę oraz zainteresować ofertą. Niesie to za sobą nie tylko wiele pozytywnych, ale także negatywnych konsekwencji. W trakcie imprez masowych, zakupów w dużych centrach handlowych czy w innych zatłoczonych miejscach, upilnowanie dziecka staje się wyzwaniem. Skupiając się na witrynach sklepowych, ekranach reklamowych, smartfonach, występach artystycznych dorośli odwracają uwagę od tego, co robią w tym czasie ich pociechy. Dzieci natomiast nieświadome zagrożeń i zafascynowane otaczającym je światem, nie zwracając uwagi na opiekunów, często oddalają się, i poświęcając całą uwagę na zaspokojeniu swojej ciekawości. Takie sytuacje są najczęstszą przyczyną zagubień, a w skrajnych przypadkach dramatycznych zdarzeń. Najmłodsi zwykle nie są na tyle zaradni i odpowiedzialni, aby odnaleźć się w takiej stresowej sytuacji samodzielnie, a samo zdarzenie może być dla nich bardzo traumatyczne.

Liczne zagrożenia czyhają na dzieci

Lęk oraz dezorientacja nie pozwalają dzieciom racjonalnie myśleć. Dodatkowo brak życiowego doświadczenia nie pomaga odpowiednio się zachować. Rodzice natomiast znajdując się w sytuacji nagłej nieobecności dziecka, przeżywają najdłuższe minuty swojego życia. Trzeba także zwrócić uwagę na fakt, że zatłoczone lokalizacje, jak place zabaw, wesołe miasteczka, imprezy masowe, dworce kolejowe i autobusowe czy duże centra handlowe to miejsca, gdzie dzieci, poza zagubieniem, mogą być narażone na wiele innych zagrożeń. W takim otoczeniu łatwiej o anonimowość, która sprzyja zagrożeniom związanym z kontaktem dziecka z obcymi osobami mającymi złe intencje. Brak uwagi ze strony rodzica w połączeniu z dziecięcą naiwnością, mogą zostać wykorzystane przez takie osoby, które będą chciały np. „poczęstować dziecko smakołykami”, „pokazać ładnego pieska”, „zaprosić na wycieczkę fajnym samochodem” itd.

Mundurowi prowadzą rozmowy i edukują rodziców

W ubiegłym tygodniu, w ramach omawianej kampanii, mundurowi z miejscowej komendy uczulali opiekunów na reagowanie na sytuacje, które mogą doprowadzić nie tylko do chwilowego zagubienia się pociech, ale także do poważnych zdarzeń, jak zabranie (porwanie) dziecka czy wyrządzenie mu krzywdy przez osoby obce. Przypominali, że w każdym momencie sprawowania opieki nad dziećmi, opiekunowie muszą być czujni i przewidujący, gdyż dzieci są ciekawe otaczającego ich świata, a przy tym niestety nieświadome czyhających zagrożeń.

Rozmówcy chętnie uczestniczyli w prowadzonych działaniach. Policjanci rozdawali rodzicom ulotki edukacyjno – informacyjne. Na najmłodszych czekały gadżety z hasłem prowadzonej kampanii, czyli silikonowe opaski „niezgubki” z miejscem na wpisanie numeru telefonu (w sytuacji zagrożenia mogą szybko pomóc w odnalezieniu rodzica) i odblaskowe czapeczki (sprawiają, że dziecko jest widoczne w zatłoczonym miejscu).

"Mamo! Tato! Tutaj jestem!". Kampania społeczna świętochłowickiej policji / fot. KMP Świętochłowice

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również