Wiadomości z Świętochłowic

Nowe mieszkania powstają w Świętochłowicach

 • Dodano: 2022-12-07 05:45, aktualizacja: 2022-12-07 06:08

5 grudnia 2022 r. Miasto Świętochłowice uroczyście przekazało spółce SIM Śląsk grunt pod budowę czterech budynków mieszkalnych.

Dzięki inwestycji przy ul. Śląskiej nowy dom znajdzie aż 146 rodzin

Budowa czterech dwusegmentowych budynków przy ul. Śląskiej to największa gminna inwestycja mieszkaniowa w historii miasta. Na przekazanych gruntach w dzielnicy Zgoda powstanie blisko 150 mieszkań dostępnych dla osób, które ze względów finansowych nie mogą zaciągnąć kredytu hipotecznego i skorzystać z oferty deweloperskiej, ale też nie mogą otrzymać mieszkania komunalnego. Zyskają one możliwość wynajęcia mieszkania o porządnym standardzie za rozsądną cenę, z opcją wykupu lokalu.

Jestem przekonany, że zwiększenie potencjału mieszkaniowego pozytywnie wpłynie na pozostałe aspekty rozwoju Świętochłowic. Rozwój mieszkalnictwa jest niewątpliwie jednym z niezwykle istotnych obszarów działań mających na celu nie tylko zmianę wizerunku miasta, ale przede wszystkim wzrost jakości życia mieszkańców – podsumowuje prezydent Świętochłowic, Daniel Beger.

Zadanie inwestycyjne zrealizuje SIM Śląsk – spółka Skarbu Państwa, w którego imieniu występuje Krajowy Zasób Nieruchomości. Ponadto jej udziałowcami są cztery gminy: Chorzów, Świętochłowice, Tarnowskie Góry i Zabrze. Celem spółki jest poprawa oferty mieszkaniowej w regionie.

Nieruchomość gruntowa, która została wniesiona do spółki, mieści się w Świętochłowicach przy ul. Śląskiej, na 3 działkach o łącznej powierzchni 1,7890 ha. Koncepcja architektoniczna zakłada wybudowanie 146 lokali mieszkalnych, mieszczących się w 4 dwusegmentowych budynkach. Koncepcja zakłada również budowę dróg dojazdowych, parkingów naziemnych, placu zabaw oraz terenów zielonych.  Jak przy każdej inwestycji SIM Śląsk, wybudowane mieszkania będą w standardzie „pod klucz” tj. gotowe do zamieszkania.

Spółka SIM Śląsk planuje rozpocząć realizację inwestycji budowalnej w połowie 2024 roku, a prace budowlane planowo potrwają ok. 2 lata.

Już zakończone oraz planowane etapy przygotowania inwestycji w Świętochłowicach obejmują:

 • Maj 2021 – powołanie do życia spółki SIM Śląsk
 • Grudzień 2022 – przekazanie przez miasto do spółki gruntów pod budowę mieszkań
 • Adaptacja projektu architektoniczno- budowlanego (lub ogłoszenie przetargu na adaptację) oraz plan zagospodarowania terenu i uzgodnienia z gestorami mediów
 • Uzyskanie pozwolenia na budowę
 • Ankieta dla przyszłych najemców
 • Przygotowanie projektu wykonawczego
 • Uzyskanie środków RFRM i FD oraz kredytu SBC
 • Ogłoszenie przetargu na roboty budowlane
 • Realizacja inwestycji
 • 2026 – Oddanie pierwszych mieszkań

Oferta SIM z pewnością spotka się z zainteresowaniem nie tylko świętochłowiczan, ale wielu mieszkańców aglomeracji, zarówno ze względu na atrakcyjne warunki finansowe i oferowany standard mieszkań, jak i na lokalizację umożliwiającą szybki dostęp do miast ościennych – dodaje prezydent Daniel Beger.

Świętochłowice ze względu na świetną lokalizację w centrum Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, intensywnie rozwijającą się komunikację oraz wciąż doskonaloną edukację i rekreację stanowią alternatywę dla osób szukających dobrego miejsca do zamieszkania.

Wpływ na coraz większe zainteresowanie miastem ma również jego kompaktowość, przekładająca się na bezpośredni dostęp do kluczowych usług przy zachowaniu zasad zrównoważonego rozwoju – w tym poruszania się po okolicy bez konieczności korzystania z pojazdów mechanicznych.

Komentarze (8)    dodaj »

 • Spółka rządzi, spółka dzieli

  Nic z tych rzeczy nie ma znaczenia.Ważne, że od powołania spólki (maj) do przekazania gruntu (grudzień) leciała kasa dla zarządzających spółką i tak przez kolejne lata.

  • Spółka rządzi, spółka dzieli
   2022-12-09 09:06
  • odpowiedz
 • Lupin

  Nie wierzę.Czyzby postawienie coś na wzór Lunik 9 w Słowacji :/Jedyna nadzieja że może CBA powstrzyma ten głupi pomysł jeśli się znajdą jakieś uchybienia.

 • Zgodziorz

  Ciekawe kto tam zamieszka, ludzie czy wsioki.

 • głupia Gienia

  Te mieszkania będą dla kolesi czy może coś skapnie zwykłemu mieszkańcowi? I niech ich ręka Boska broni żeby nie trafili pod zarząd tej patologii z mpgl.

 • zimno

  A będą ogrzewane czy tak jak w szkołach będziecie przykręcać i będzie zimno?

 • Mieszkaniec

  To pewnie już zadanie dla nowego prezydenta.

 • hmmm tak ino

  Czemu znowu z opcją wykupu mieszkania? Potrzebujemy budować bazę mieszkań, które będą tylko pod wynajem, a nie znowu że wszystkie mieszkania się wykupią, a kasa nie wiadomo na co pójdzie. No chyba, że kwota ze sprzedaży pójdzie na budowę kolejnych mieszkań, ale tutaj musiałaby być zasada, że sprzedaż jest za kwotę 100%, a nie jakieś symboliczne 20-50 tysięcy.

 • Pesymista

  Jakoś obecny prezydent Świętochłowic nie wzbudza mojego zaufania. Może to jego wizja" szklanych domów". Przed wyborami remont Domków fińskich też obiecywał i co....? Pewnie to ściema przed kolejnymi wyborami.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również