Wiadomości z Świętochłowic

Policjanci przypominają: Alkohol i akweny to niebezpieczne połączenie!

 • Dodano: 2023-07-24 07:15, aktualizacja: 2023-07-24 07:26

Wakacje w pełni, a wraz z nimi upały i wycieczki nad wodę. Morze, jeziora, stawy, rzeki czy kąpieliska to cudowne miejsca do wypoczynku. Należy jednak pamiętać, że woda, nawet najspokojniejsza, może stać się niebezpiecznym, groźnym żywiołem, szczególnie w połączeniu z alkoholem.

Tragiczne statystyki wakacyjne

Od początku wakacji, tj. od 24 czerwca do 13 lipca br. w Polsce utonęło już 47 osób. Co prawda jest to mniej utonięć niż w analogicznym okresie ubiegłego roku, kiedy było ich 64, ale każe utonięcie to ogromna tragedia. Do utonięć osób dochodzi niemalże każdego dnia. Podczas trwających wakacji jedynie 6 i 13 lipca nie odnotowano utonięć osób. Spośród 47 osób, które utonęły, niestety aż 11 z nich przed zdarzeniem spożywało alkohol (ponad 23% osób, które utonęły). Należy podkreślić, że w 2022 roku na terenie kraju utonęło 419 osób, w tym w 107 przypadkach osoby przed wejściem do wody spożywały alkohol (ok. 26% osób, które utonęły).

Pamiętajmy, że alkohol i woda to niebezpieczne połączenie, dlatego nigdy nie wchodźmy do wody po spożyciu alkoholu.

Nie korzystaj z wody po alkoholu

Alkohol zaburza ocenę własnych możliwości pływackich, powoduje upośledzenie koordynacji ruchowo-wzrokowej, opóźnia czas reakcji, skłania do brawury, osłabia organizm, a przede wszystkim za bardzo dodaje odwagi, która zazwyczaj kończy się tragedią.

Policja przypomina również, że prowadzenie obiektów pływających (np. kajaku, żaglówki, roweru wodnego) w stanie po użyciu alkoholu jest wykroczeniem zagrożonym karą grzywny (art. 35 ustawy o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych).

Nie prowadź po alkoholu

Natomiast prowadzenie pojazdów mechanicznych (pojazdy zaopatrzone w poruszający je silnik, np. skuter wodny) w ruchu wodnym:

 • w stanie w stanie po użyciu alkoholu jest wykroczeniem zagrożonym karą aresztu albo grzywny nie niższej niż 2 500 złotych (art. 87 kodeksu wykroczeń);
 • w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem zagrożonym karą grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2 (art. 178a kodeksu karnego).

Pamiętajmy! Wypoczynek i dobra zabawa nad wodą – zawsze  bez alkoholu.

Wybierając się nad wodę, pamiętajmy o numerach alarmowych:

 • 112 – numer alarmowy, bezpłatny i dostępny na terenie całej Unii Europejskiej zarówno z telefonów stacjonarnych, jak i komórkowych. Numer alarmowy 112 można wybrać w telefonie nieposiadającym karty SIM.
 • 601 100 100 – numer alarmowy koordynacji ratownictwa wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (WOPR).

Komentarze (2)    dodaj »

 • Jacek Jaworek

  Najbardziej niebezpieczne to są spotkania z naćpanymi kretynami z zomo którzy mają jedno motto "silni wobec słabych, słabi wobec silnych"

 • ZOMO

  Coś ci dolega nie patrz na tvPis bo mózg ci się lasuje.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również