Wiadomości z Świętochłowic

Prezydent Andrzej Duda odwiedził Świętochłowice. "Ślązacy, macie z czego być dumni!" mówił

 • Dodano: 2019-05-20 20:30, aktualizacja: 2019-05-20 22:18

Prezydent RP Andrzej Duda odwiedził dzisiaj Świętochłowice. Podczas swojej wizyty nieco po godzinie 18 złożył wieniec pod Pomnikiem Powstańca Śląskiego na Lipinach, a następnie odwiedził Muzeum Powstań Śląskich. Na końcu spotkał się z mieszkańcami na placu tuż przy muzeum, gdzie najpierw wygłosił przemówienie, a następnie spotkał się już bezpośrednio z zebranymi na miejscu mieszkańcami naszego miasta.

Prezydent Andrzej Duda złożył wieniec pod Pomnikiem Powstańca Śląskiego na Lipinach

Wizyta głowy państwa na Lipinach nie trwałą długo. Prezydent ograniczył się do złożenia wieńca i oddania hołdu powstańcom, po czym w zasadzie od razu udał się pod eskortą Służby Ochrony Państwa w stronę Muzeum Powstań Śląskich, gdzie rozpoczął zwiedzanie.

Pomnik Powstańca Śląskiego jest przecież znakomitym symbolem upamiętniającym trzy wielkie karty historii naszej ziemi, ale jest również na swój sposób symbolem odrodzenia - w 1939 roku zniszczony przez Niemców, w 1981 roku został w czynie społecznym odbudowany na 60 rocznicę III powstania. W tym roku z kolei obchodzimy stulecie powstań, a rok 2019 został przez Sejm RP ustanowiony rokiem powstań śląskich. Prezydent Andrzej Duda, chociaż pod pomnikiem powstańca nie mógł spędzić wiele czasu, już podczas spotkania z mieszkańcami nie szczędził ciepłych słów dla tych, którzy za Śląsk i Polskę przelali krew w powstaniach. Prezydent zadeklarował, że złożył do laski marszałkowskiej projekt ustawy, która ma przedłużyć okres świętowania stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę do 2022 roku, a więc w rocznicę wkroczenia wojsk polskich na Śląsk.

Składam te podziękowania tutaj w Świętochłowicach na państwa ręce, bo jesteście państwo potomkami powstańców śląskich, prawnukami, wnukami, czasem dziećmi. To było wielkie wielkie dzieło. Jakże cenna jest ta ziemia, o którą walczono trzy razy wtedy, po to,  żeby ją odzyskać dla Polski, także w sytuacjach, które wydawały się beznadziejne - po plebiscycie, który został przecież przegrany, to właśnie w proteście wybuchło III powstanie śląski, żeby pokazać, że to jest jednak Polska, bo tu żyją i mieszkają Polacy (...). Wielki szacunek dla Górnego Śląska, wielki szacunek dla Ślązaków, wielki szacunek dla tych Polaków, którzy tutaj o polski Śląsk walczyli - mówił prezydent Polski Andrzej Duda.


Zobacz relację na żywo ze spotkania prezydenta RP Andrzeja Dudy z mieszkańcami Świętochłowic


Prezydent podczas spotkania z mieszkańcami mówił również o dużym potencjale Śląska

Po zwiedzaniu Muzeum Powstań Śląskich prezydent RP Andrzej Duda spotkał się z mieszkańcami miasta na placu przy muzeum. Na początku, zanim prezydent opuścił gmach, oczekiwania umiliły występy śląskich, młodych artystów. Następnie, gdy głowa państwa i wszyscy goście pojawili się na placu, odśpiewano hymn państwowy.

W dalszej części spotkania do zgromadzonych przemówił prezydent RP Andrzej Duda, a że Świętochłowice to miasto, które leży przecież w samym sercu śląskiej aglomeracji, nie zabrakło zatem słów o naszym regionie nie tylko w kontekście historycznym, ale również współczesnym:

Śląsk się odradza. Górny Śląsk powstaje, staje się coraz piękniejszy i wierzę w to, że będzie to ta część Rzeczpospolitej, która będzie nie tylko kolebką pracowitych ludzi, przyzwyczajonych do najcięższej pracy, ale że będzie się też dynamicznie rozwijała, że będą tutaj kolejne inwestycje, i że przemysł - ale tym razem nowoczesny, idący absolutnie z duchem czasu - znajdzie się tutaj i będzie miał tutaj swoje siedziby, że Śląsk będzie przykładem działalności przemysłowej nie tylko nowoczesnej i innowacyjnej, ale także ekologicznej, z dbałością o środowisko naturalne - mówił podczas swojego wystąpienia prezydent Rzeczpospolitej Polski Andrzej Duda.

Prezydent Andrzej Duda odniósł się również do lokalnych problemów Świętochłowic:

Wiem, że miasto ma ogromne trudności finansowe i wierzę, że pomoc ze strony rządu jest dla miasta możliwa. Trzeba rzeczywiście wdrożyć plan naprawy miejskich finansów i będzie trzeba w jakiś sposób spłacić zadłużenie. Ale ja apeluję o jedno - o zgodę i legalizm, bo to jest sprawa najważniejsza. Trzeba razem prowadzić miejskie sprawy! (...) Ja zdaję sobie sprawę, że polityka jest trudna i oczywiście w polityce są spory, ale nie przejmujemy się nimi za bardzo, dlatego, że spory są naturą demokracji. Gdyby nie było sporów, nie byłoby demokracji - i odwrotnie. Demokracja jest po to, żeby można był się spierać, żeby można było mieć swoje zdanie, dyskutować i mieć swoje poglądy - mówił prezydent RP Andrzej Duda.

Prezydent Andrzej Duda odwiedził Świętochłowice. "Ślązacy, macie z czego być dumni!" mówił

Komentarze (107)    dodaj komentarz »

 • As

  I ani słowem nie wspomniał o partiach politycznych duży plus

 • Macgyver

  Bardzo dobre wystąpienie Pana Prezydenta A.Dudy !

 • Chory umyslowo

  Bardzo dobre wystąpienie Pana Prezydenta A.Dudy !To tylko matol moze to powiedziec..Duda nigdy nie mial dobrych wystepow.Robi tylko dobry teatrzyk dla ubogich umyslowo.

 • 2019

  ...to wychodzi że dla takich jak ty...

 • Macgyver

  Większego matoła od ciebie tu nie ma. Ale jak widać dobrze się podpisałeś to cię usprawiedliwia.

 • krist

  mieszkańcy miasta dziękują p.prezydentowi Begerowi za to że zaprosił głowę państwa polskiego na świony !!!

 • zefel

  Prezydent Duda nie przyjechał do nas na zaproszenie Begera, tylko to jest jego trasa przedwyborcza do PE.

 • Jacek

  Na dopłaty do przedszkola 100 nie ma ale na takie celebry to beger kase ma

 • Fiona

  Wychowuj swoje dzieci za swoje pieniądze. Ciągle i do wszystkiego chcecie dopłaty.

 • Filip

  Pytanie za 100 p. Czy prezydent Świętochłowice pochwalił się jakie będą redukcję pracowników. Czy może puścił film ze zwolnienia pani dyrektor. Nagrywanie jak za czasów PRL.

 • Dżon

  Nie ciągnij tych kłamstw

 • Baczny obserwator

  Myślę ze light motywem rozmowy db z PAD był brakujący dron.... to by było w charakterystycznym braku stylu naszego db. a

 • Henio

  Propagandę pisowską siać przyjechał. Świętochłowiczanie nigdy w większości za PiS nie byli. Nowy prezydent nam chce tu wprowadzić pisowską nać.

 • Anka z zaścianka

  Też uważam, że to mądry prezydent, w dodatku kulturalny , miły - a jak pachniał. Pierwszy za którego nie trzeba się wstydzić.

 • antyhahah

  No proszę jaka zbieranina mieszkańców - sami starzy ludzie + trochę patusów + ludzie, którzy wierzą we wszystko mówi się w tvp (w tym w to, że PiS "DAJE" 500zł ludziom). Innymi słowy jedni wymrą, a reszta pójdzie za tymi co dadzą więcej socjalu = wyborcy pis.

 • obiektywny

  Idz do okulisty bo piszesz bzdury tak jak pewien oszołom z Rudy Śląskiej na stronie wgmś.

 • Świętochłowiczanin.

  A może po prostu ludzie przyszli, bo nie często widzi się Prezydenta RP w Świonach. Jak masz pisać takie farmazony, to nie pisz wcale.

  • Świętochłowiczanin.
   2019-05-21 09:10
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • Ola

  Widzę tylko tyle że moje dzieci mają się lepiej i tylko to mnie interesuje.A państwo nie zadłuża się bardziej niż za czasów Po

 • Ślązaczka

  Twoje dzieci będą ten dług spłacać, więc nie ma się z czego cieszyć...

 • nupel

  Posuchej no dziołcha. tusk zaj....oł 160mld z OFE i zwioł do brukseli. Potem kopaczka sie chwoliła, że ,,unia zdjęła z Polski klauzulę nadmiernego zadłużenia". I co? Łostawili PiS-owi 50mld dziura budżetowo. Za 2016 dziura była 38Mld, za 2017 28mld, a za zeszły 11mld. O czym ty babo do mnie godosz? W tefałenu ci tego niy godali?

123456

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.