Wiadomości z Świętochłowic

Prezydent Andrzej Duda odwiedził Świętochłowice. "Ślązacy, macie z czego być dumni!" mówił

 • Dodano: 2019-05-20 20:30, aktualizacja: 2019-05-20 22:18

Prezydent RP Andrzej Duda odwiedził dzisiaj Świętochłowice. Podczas swojej wizyty nieco po godzinie 18 złożył wieniec pod Pomnikiem Powstańca Śląskiego na Lipinach, a następnie odwiedził Muzeum Powstań Śląskich. Na końcu spotkał się z mieszkańcami na placu tuż przy muzeum, gdzie najpierw wygłosił przemówienie, a następnie spotkał się już bezpośrednio z zebranymi na miejscu mieszkańcami naszego miasta.

Prezydent Andrzej Duda złożył wieniec pod Pomnikiem Powstańca Śląskiego na Lipinach

Wizyta głowy państwa na Lipinach nie trwałą długo. Prezydent ograniczył się do złożenia wieńca i oddania hołdu powstańcom, po czym w zasadzie od razu udał się pod eskortą Służby Ochrony Państwa w stronę Muzeum Powstań Śląskich, gdzie rozpoczął zwiedzanie.

Pomnik Powstańca Śląskiego jest przecież znakomitym symbolem upamiętniającym trzy wielkie karty historii naszej ziemi, ale jest również na swój sposób symbolem odrodzenia - w 1939 roku zniszczony przez Niemców, w 1981 roku został w czynie społecznym odbudowany na 60 rocznicę III powstania. W tym roku z kolei obchodzimy stulecie powstań, a rok 2019 został przez Sejm RP ustanowiony rokiem powstań śląskich. Prezydent Andrzej Duda, chociaż pod pomnikiem powstańca nie mógł spędzić wiele czasu, już podczas spotkania z mieszkańcami nie szczędził ciepłych słów dla tych, którzy za Śląsk i Polskę przelali krew w powstaniach. Prezydent zadeklarował, że złożył do laski marszałkowskiej projekt ustawy, która ma przedłużyć okres świętowania stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę do 2022 roku, a więc w rocznicę wkroczenia wojsk polskich na Śląsk.

Składam te podziękowania tutaj w Świętochłowicach na państwa ręce, bo jesteście państwo potomkami powstańców śląskich, prawnukami, wnukami, czasem dziećmi. To było wielkie wielkie dzieło. Jakże cenna jest ta ziemia, o którą walczono trzy razy wtedy, po to,  żeby ją odzyskać dla Polski, także w sytuacjach, które wydawały się beznadziejne - po plebiscycie, który został przecież przegrany, to właśnie w proteście wybuchło III powstanie śląski, żeby pokazać, że to jest jednak Polska, bo tu żyją i mieszkają Polacy (...). Wielki szacunek dla Górnego Śląska, wielki szacunek dla Ślązaków, wielki szacunek dla tych Polaków, którzy tutaj o polski Śląsk walczyli - mówił prezydent Polski Andrzej Duda.


Zobacz relację na żywo ze spotkania prezydenta RP Andrzeja Dudy z mieszkańcami Świętochłowic


Prezydent podczas spotkania z mieszkańcami mówił również o dużym potencjale Śląska

Po zwiedzaniu Muzeum Powstań Śląskich prezydent RP Andrzej Duda spotkał się z mieszkańcami miasta na placu przy muzeum. Na początku, zanim prezydent opuścił gmach, oczekiwania umiliły występy śląskich, młodych artystów. Następnie, gdy głowa państwa i wszyscy goście pojawili się na placu, odśpiewano hymn państwowy.

W dalszej części spotkania do zgromadzonych przemówił prezydent RP Andrzej Duda, a że Świętochłowice to miasto, które leży przecież w samym sercu śląskiej aglomeracji, nie zabrakło zatem słów o naszym regionie nie tylko w kontekście historycznym, ale również współczesnym:

Śląsk się odradza. Górny Śląsk powstaje, staje się coraz piękniejszy i wierzę w to, że będzie to ta część Rzeczpospolitej, która będzie nie tylko kolebką pracowitych ludzi, przyzwyczajonych do najcięższej pracy, ale że będzie się też dynamicznie rozwijała, że będą tutaj kolejne inwestycje, i że przemysł - ale tym razem nowoczesny, idący absolutnie z duchem czasu - znajdzie się tutaj i będzie miał tutaj swoje siedziby, że Śląsk będzie przykładem działalności przemysłowej nie tylko nowoczesnej i innowacyjnej, ale także ekologicznej, z dbałością o środowisko naturalne - mówił podczas swojego wystąpienia prezydent Rzeczpospolitej Polski Andrzej Duda.

Prezydent Andrzej Duda odniósł się również do lokalnych problemów Świętochłowic:

Wiem, że miasto ma ogromne trudności finansowe i wierzę, że pomoc ze strony rządu jest dla miasta możliwa. Trzeba rzeczywiście wdrożyć plan naprawy miejskich finansów i będzie trzeba w jakiś sposób spłacić zadłużenie. Ale ja apeluję o jedno - o zgodę i legalizm, bo to jest sprawa najważniejsza. Trzeba razem prowadzić miejskie sprawy! (...) Ja zdaję sobie sprawę, że polityka jest trudna i oczywiście w polityce są spory, ale nie przejmujemy się nimi za bardzo, dlatego, że spory są naturą demokracji. Gdyby nie było sporów, nie byłoby demokracji - i odwrotnie. Demokracja jest po to, żeby można był się spierać, żeby można było mieć swoje zdanie, dyskutować i mieć swoje poglądy - mówił prezydent RP Andrzej Duda.

Prezydent Andrzej Duda odwiedził Świętochłowice. "Ślązacy, macie z czego być dumni!" mówił

Komentarze (107)    dodaj komentarz »

 • 1946

  "korwik w oczach" - ty tak na poważnie? Nie wiem czy ty to on czy ona. Obecna władza niszczy miasto?,a może to poprzednia zaczęła dzieło niszczenia... Nabrać kredytów nie jest problemem ale nie spłacać je to już inna rzecz... Kto według Ciebie zaczął przebudowę stadionu wiedząc że nie ma całej sumy na to albo w ogóle jej nie ma? Kto zamawiał wiele rzeczy w poprzedniej kadencji i nie płacił za nie?,można by mnożyć wiele takich przykładów... Kto latał do Brazylii i niby płacił ze swojej kieszeni,kto miał przedstawić dowody na to że to nie było płacone z miejskiej kasy...Kto,kto no kto?

 • Fiona

  Szkoda się denerwować. Napisał co mu szef kazał napisać.

 • voytek81

  Podlicz ile pozyskano, podziel przez ilość lat i wyjdzie ci wynik - a tak na poważnie Regionalna Izba Obrachunkowa nie ściemnia patrząc władzy na ręce a raczej w finanse - więc nie agituj w imieniu stowarzyszenia "razem ..." Którzy doprowadzili Nasze Miasto do ruiny ps wracając do cyferek zobacz np bezrobocie w Naszym Mieście a u sąsiadów Ruda Śląska, Chorzów - GUS też ściemnia że u Nas tak źle?

 • korwik w oczach

  Radni są Ci sami, to pytanie do rady jak zarządza miastem, ci sami co współpracowali z poprzednimi władzami, współpracują teraz z obecnymi. Wtedy byli źli, teraz są dobrzy bo sprzedali się tym drugim. Ciekawa logika.

 • voytek81

  Logika taka że ludzie z stowarzyszenia "razem..." Zasiadali i zasiadają jako radni - póki mieszkańcy nie zaczną interesować się Miastem póki oni będą mogli wciskać każdą głupotę że to nie ich wina że miasto do ruiny doprowadzili itp...

 • voytek8l

  Oj voytuś, voytuś ... nawet pisać po polsku nie potrafisz a co dopiero napisać coś "po mądremu" A masz podobno trzy fakultety :-)

 • maks

  Sprawdź co Beger zarzucał Kostempskiemu a co teraz sam robi.

 • korwik w oczach

  Teraz ci radni są w zespole prezia. Logika.

 • Ewa

  No tak! Wybory tuż tuż. Trzeba sobie o Śląsku przypomnieć

 • Długi

  Zaproście prezydenta na spacer po Świonach.Niech zobaczy te rozlatujące się ruiny.Szkoda że nie zrobił parę kroków w stronę ul Świdra i okolicy.Był by zdumiony.

 • Danka

  Na zdjęciach same dziadki i elyta odwiedzająca OPS. Ha,ha.

 • Poks

  Bo młodzi piękni i bogaci zostali przed klawiaturami

 • Jołki połki

  A koszmar z Jodłowej jak zwykle dal ciała,temat powstania a ten wyskakuje z wystąpieniem nie na temat!

 • maks

  No i na dodatek musiał wspomnieć o bliźniaczkach. Coś mi się zdaje, że powstaje nam klan polityczny Begerów, bo żonę już wcisnął do RM a teraz lansuje córeczki. Szkoda mi tych dziewczynek.

 • Krytyk

  Prezydent Beger wypinał dumnie pierś gdy Prezydent RP chwalił muzeum - zapomniał, że wcześniej krytykował swego poprzednika właśnie za remont budynku i adaptację go do potrzeb nowoczesnego muzeum Powstań Śląskich! To nie jest polityka to się nazywa OBŁUDA!A tak na marginesie: wystąpienie pana Begera, na tle wystąpienia Prezydenta RP, było żenujące - wypadł jak "chłopek roztropek".

 • Fiona

  Muzeum nie jest własnością Kostempskiego. Należy do naszego miasta bo to my podatnicy dalismy pieniądze.On był tylko nadzorca odbudowy.Pomysł i wstępne przygotowania były P.Mosia. Bądźmy obiektywni.

 • Jaś

  Skoro mamy być obiektywni to należy przypomnieć skąd muzeum w naszym mieście. W latach 70-tych powstała inicjatywa Towarzystwa Miłośników Świętochłowic (śp. mecenas Brzozowski i śp. inż. Kossobucki) w wyniku której powstała Miejska Izba Regionalna ze znaczną ekspozycją dot. powstań. Izba powstała dzięki ówczesnej prezydent miasta Teresie Wrzaszczyk i wielkiemu wsparciu Huty "Florian" i ZUT "Zgoda". Młodzież szkolna zbierała i przekazywała rodzinne pamiątki. Itd....warto pamiętać!

 • Fiona

  Właśnie prawdę Pan powiedział. Dużo znamienitych Swietochlowiczan przyczyniło się do powstania tego pięknego miejsca.

 • maks

  Ale Begerowi muzeum się nie podoba, bo ciągle je krytykował.

 • Shrek

  Fiona, znowu siedzisz przy kompie a żur się przypala ;)

123456

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.