Wiadomości z Świętochłowic

Przekroczenie granicy ze zwierzęciem. Co trzeba wiedzieć?

  • Dodano: 2022-04-05 08:45, aktualizacja: 2022-04-05 09:04

W związku z pismem Zastępcy Śląskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii z dnia 10 marca 2022 r. w sprawie postępowania ze zwierzętami towarzyszącymi uchodźcom z Ukrainy informujemy, że Inspekcja Weterynaryjna wydała informację zawierającą wymogi, jakie zwierzę powinno spełniać, przekraczając granicę UE, a także informację na temat dalszego postępowania, jeżeli zwierzę nie spełnia tych wymogów.

Co muszą posiadać zwierzęta wjeżdżające na teren Unii Europejskiej z Ukrainy?

Zgodnie z przepisami Unii Europejskiej zwierzęta z gatunku psy, koty, fretki wjeżdżające z Ukrainy muszą posiadać:

  • prawidłowe oznakowanie (chip);
  • ważne szczepienie na wściekliznę;
  • wynik miareczkowania przeciwciał przeciwko wściekliźnie;
  • świadectwo zdrowia wydane przez właściwe władze weterynaryjne.
  • W drodze odstępstwa z powodu działań wojennych na terytorium Ukrainy, zwierzęta towarzyszące właścicielom przekraczającym granicę polsko-ukraińską mogą być wpuszczone do Polski bez spełnienia powyższych wymogów weterynaryjnych.

Jeżeli jeden lub więcej z powyższych wymogów nie jest spełniony, należy zgłosić ten fakt funkcjonariuszowi polskiej Straży Granicznej, Krajowej Administracji Skarbowej (Administracji Celnej) lub Policji przy przekraczaniu granicy państwowej.

W celu objęcia zwierzęcia uproszczoną procedurą przekraczania granicy państwowej należy wypełnić wniosek o:

  • pozwolenie na przemieszczenie zwierzęcia towarzyszącego na teren UE – jeżeli Polska jest państwem docelowym osoby przekraczającej granicę

lub

  • tranzyt przez państwo członkowskie – jeżeli Polska nie jest państwem docelowym osoby przekraczającej granicę.

Po wypełnieniu wniosku zwierzę zostanie bezpłatnie oznakowane i zaszczepione przeciwko wściekliźnie przez Inspekcję Weterynaryjną. Po wykonaniu procedur właściciele zwierzęcia zostaną zaopatrzeni w pozwolenie, które będzie dowodem legalnego przekroczenia granicy ze zwierzęciem towarzyszącym do miejsca docelowego.

W przypadku przekroczenia granicy bez zachowania powyższej procedury, po dotarciu na miejsce przeznaczenia (tymczasowego pobytu) konieczne jest zgłoszenie się ze zwierzęciem do zakładu leczniczego dla zwierząt.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również