Wiadomości z Świętochłowic

Rada Miasta bez podania uzasadnienia odwołała Gerdę Król z funkcji wiceprzewodniczącej

 • Dodano: 2019-08-29 11:00

Podczas dzisiejszej sesji Rady Miasta została przegłosowana uchwała o odwołanie radnej Gerdy Król z funkcji wiceprzewodniczącej. Ze strony wnioskującej o jej odwołanie nie padły żadne uzasadnienia, a chociaż opozycyjni radni wielokrotnie prosili o jakiekolwiek argumenty, nie doczekali się żadnej odpowiedzi - wnioskodawcy nie zdecydowali się wziąć udziału w dyskusji.

Reprezentujący wnioskodawców wiceprzewodniczący Tomasz Grudniok przedstawił projekt uchwały, w którym nie padło nawet jedno słowo uzasadnienia, a jedynie powołanie na akty prawne, które formalnie takie odwołanie umożliwiają. Wniosek wzburzył emocje wśród opozycji,

Głos zabrał między innymi radny Bartosz Karcz:

To jest straszne świństwo, co się na tej sali tutaj dzieje. Jesteś ikoną samorządu, byłaś radną prawie wszystkich kadencji, mieszkańcy cię lubią, szanują, rozpoznają. Miałaś jeden z najlepszych wyników w wyborach do rady - ponad 500 głosów padło na nazwisko Gerdy Król z listy stowarzyszenia Razem dla Świętochłowic. Pewnie cię odwołają. Ktoś tu apelował, żebym ja sobie spojrzał w lustro - ja bym chciał, żeby tych jedenastu radnych, którzy dzisiaj zagłosują za odwołaniem Gerdy Król, potrafili sobie spojrzeć w oczy. Osoba z takim stażem, seniorka rady, prawdziwa ikona naszego samorządu. Klub Razem dla Świętochłowic nie weźmie udziału w tym głosowaniu, bo to głosowanie jest haniebne, a uzasadnienia po prostu nie ma - to są trzy zdania, gdzie nie ma żadnego merytorycznego zarzutu - nic! Po prostu zwykła, polityczna zagrywka, wyjątkowo podła - mówił wzburzony radny Bartosz Karcz.

Inni radni także zażądali wyjaśnień, głos zabrał miedzy innymi Dawid Kostempski, który podkreślał, że radna Gerda Król jak mało kto jest blisko mieszkańców, ma olbrzymie poparcie społeczne i jej odwołanie jest zagrywką czysto polityczną. Padły też kolejne apele o jakakolwiek argumentacje takiego odwołania:

Chciałbym, żeby pan radny Grudniok wyszedł na mównicę i powiedział, dlaczego chcecie odwołać radną Gerdę Król z funkcji wiceprzewodniczącej. Dajcie argumenty, z którymi moglibyśmy polemizować - mówił radny Łukasz Respondek, jednak nie doczekał się żadnej odpowiedzi.

Została zwołana komisja skrutacyjna, przeprowadzono głosowanie, a radna Gerda Król została skutecznie odwołana ze swojego stanowiska.

Po odwołaniu głos zabrała również sama zainteresowana, która zadeklarowała, że będzie tak samo intensywnie pomagać mieszkańcom w ich sprawach bez względu na to jakie stanowisko w Radzie Miasta pełni, a w imieniu klubu Razem dla Świętochłowic za jej dotychczasową pracę podziękował Bartosz Karcz.

Zobacz także

Komentarze (92)    dodaj komentarz »

 • Taka tam

  A ja pytanie mam. Pani ma 20 letni staż i nie zauważyła jak miejskie pieniądze wpadają w prywatnej łapki, jak każde stanowisko jest obsadzone kolesiami z podwórka, ze szkoły? Nie była w stanie zaprotestować ze strachu, że skończy swoją posługę czy nie doczytywała uchwał, za którymi głosowała? I jedno i drugie zasługuje na potępienie... Ale to moje zdanie, mieszkańcach, który od kilku lat śledzi budżet miasta i widzi z roku na rok coraz gorszą naszą kondycję finansową. Ale radny nie widzi!

 • popieram decyzję

  A może ktoś chciał zaoszczędzić tej zasłużonej nieśmiertelnej pani radnej wstydu i dlatego uzasadnienie było takie a nie inne!

 • Tylko pytam

  voytek81 - ty z lokalnej farmy troli nadajesz ?

 • voytek81

  Jestem tylko świadomym mieszkańcem, ktory ma wyrzuty sumienia że nie mógł zagłosować w poprzednich wyborach i jak niewiele brakowało by kostemspki i karcz wraz z stowarzyszeniem "razem ..." rujnowały i rozkradało Nasze Miasto ...

 • Darek

  z farmy obwoźnego sprzedawcy garnków

 • Pytający

  Rozumiem że tych co szybciutko po wyborach przeszli na drugą stronę a wcześniej sami byli we władzach też masz na myśli ??

 • V81

  Każdy ma prawo "się obudzić" i chwała tym ludziom że się obudzili. Delfinoffi na pochybel zresztą - ha - ha - ha

 • zefel

  Ci obudzeni mają swoją nazwę - "chorągiewki". Najzwyczajniej boją się o swoje stołki a prezydent Beger już pokazał co robi z tymi, którzy głosują inaczej niż on chce.

 • Anka z zaścianka

  Akurat z tymi co głosują inaczej niż on chce nie może nic zrobić. Rada wybrana jest przez mieszkańców tak jak on i tylko referendum to może zmienić przed upływem kadencji. A ta większość w radzie, która wybrała na przewodniczącego Grudnioka udowodniła, że jest tak samo "mądra inaczej" jak on. Inna sprawa to zatrudnieni urzędnicy. Jeśli prezydent pozbywa się kompetentnych to sam sobie zaciąga pętlę na szyi.

 • Dan Brown

  Wymień przynajmniej jednego z tych "kompetentnych"

 • voytek81

  Oczywiście - niestety mała jest świadomość społeczna w Naszym Mieście, a co za tym idzie zaangażowanie nie tylko w politykę lokalna ale przede wszystkim w sprawy i życie Miasta i dlatego wybiera się ciągle tych samych, którzy jak gdyby nigdy nic zmieniają front byleby być przy korycie ...

 • chvivichcj

  I bardzo dobrze!

 • Somsiod

  Kto mieczem wojuje, od miecza ginie :) Może i radna blisko mieszkańców, ale jak sobie prześledzić losy ludzi na tym stanowisku, to chyba nikt nie został jeszcze odwołany z konkretnego powodu.

 • zefel

  I kolejni radni tańczą jak im prezydent zagra, widać że boją się o swoje posadki. W poprzednich kadencjach grupa radnych grała pod dyktando DK a teraz inna grupa tańczy pod dyktando DB. Ciekawe tylko, który wazeliniarz dostanie ten stołek. A może by tak wywalić na bruk WSZYSTKICH radnych razem z prezydentem bez prawa kandydowania.

 • Bajbus

  TaśTaś już przeca przebierał od dawna na tę funkcję.

 • Kasia

  Tas taś dla żonki stanowisko trzyma. Dlatego taki usłużny. Chyba tego nie przemyślał. Wizerunkowa porażka

 • Mariola

  No to teraz trzeba ją pozbawić panią Gerdę godności Zasłużony dla Świętochłowic. Jak ciąć to do korzeni. Następni już czekają.

 • Damian

  Bez dwóch zdań, czym ona sie zasłużyła????? No czym do chollery

 • lokator synalka

  W pozyskiwaniu mieszkań...…….

 • Inny lokator

  A czynsz bez przerwy do góry...

12345

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.