Świętochłowice - portal miejski Swiony.pl

Wiadomości z Świętochłowic

Spotkanie władz miasta z mieszkańcami dzielnicy Zgoda

 • Dodano: 2019-10-23 13:00

Remediacja stawu Kalina, remont ulicy Wiśniowej, plaga szczurów oraz konserwacja placów zabaw - to tematy, które najczęściej poruszane były podczas wczorajszego spotkania władz miasta z mieszkańcami dzielnicy Zgoda.

Wczoraj, 22 października br., w Szkole Podstawowej nr 8 odbyło się spotkanie z mieszkańcami dzielnicy Zgoda w ramach jesiennego cyklu "Popołudnie z prezydentem". Spotkanie rozpoczęło się od omówienia bieżącej sytuacji finansowej miasta oraz informacji na temat stanu realizacji inwestycji.

Przedstawiciele świętochłowickiego magistratu przedstawili listę zdań, które udało im się zrealizować w tym roku. Było to m.in.:

 • otwarcie punktu konsultacyjnego Policji i Straży Miejskiej;
 • zakup nowych radiowozów;
 • powołanie rady biznesu;
 • podpisanie porozumienia z Województwem Śląskim oraz Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną;
 • remonty ulic - Kościelnej, Bytomskiej, Metalowców, Wiśniowej i Bukowej;
 • otwarcie ADM w Chropaczowie;
 • zakaz zatrzymywania się wzdłuż ulicy Łagiewnickiej.

Później przyszedł czas na pytania mieszkańców. Mieszkańcy dopytywali o remediację stawu Kalina. Przypomnijmy, że sam zbiornik Kalina powstał jeszcze przed I wojną światową. Do początku lat 50. XX wieku staw był czysty. Obecnie jest on zanieczyszczony m.in. fenolami, czy węglowodorami aromatycznymi. Z pobliskiej hałdy dostają się do Kaliny zanieczyszczenia. To właśnie tutaj przez kilkadziesiąt lat składowane były odpady produkcyjne z Zakładów Chemicznych "Hajduki".

Po raz pierwszy ta ekologiczna bomba miała być zrewitalizowana w 2014 roku. W wyniku wielu perturbacji finalnie do tego nie doszło. W październiku br. miasto ogłosiło kolejny przetarg na oczyszczenie stawu Kalina.

- Cały czas działamy, aby remediacja stawu Kalina nastąpiła jak najszybciej - do 4 listopada trwa przetarg na nowego wykonawcę tej niezwykle ważnej inwestycji - mówił prezydent Daniel Beger.

Kolejnym dużym problemem dla mieszkańców tej dzielnicy jest plaga szczurów. 

- Na naszym terenie bardzo dobrze czują się szczurki. Ja z nimi walczę, ile się da, ale proszę mi wierzyć, ta skarpa w okolicy szkoły cała się rusza. Tam są mieszkania szczurów. Zdarza się, że czasami szczury biegają nawet po boisku. Myślę, że coś trzeba z tym zrobić, ponieważ tu przebywają jednak małe dzieci - mówił jeden z mieszkańców.

Wiceprezydent Sławomir Pośpiech obiecał, że miasto sprawdzi, jak wygląda akcja deratyzacyjna na terenie Świętochłowic.

- Ostatnio ogłaszaliśmy deratyzację. Sprawdzę, czy wszędzie w mieście została przeprowadzona. Pewnie zastanawiacie się, dlaczego szczury są w kanałach. Dlatego, że wiele osób część żywności spuszcza w toalecie. Te szczury nie jedzą naszych odchodów. One żywią się właśnie tym spuszczanym przez nas jedzeniem. Dlatego przy okazji rozmowy na temat szczurów chciałbym do Państwa zaapelować, aby nie spuszczać resztek jedzenia w toalecie - mówił wiceprezydent Sławomir Pośpiech.

Mieszkańcy dzielnicy Zgoda wysunęli także pomysł powiększenia placu zabaw, który stoi obok Szkoły Podstawowej nr 8.

- Chciałem zapytać, czy miasto rozważa może powiększenie naszego placu zabaw. Jest on naprawdę ładny, ale przeznaczony dla dzieci w wieku maksymalnie do lat sześciu. Nie możemy zapomnieć, że plac zabaw położony jest blisko szkoły. Starsze dzieci, które tam chodzą, również chcą z niego korzystać, w rezultacie czego bardzo często go niszczą. Czy miasto nie mogłoby trochę powiększyć placu zabaw i dołożyć tam zabawek dla starszych dzieci? - pytał eden z mieszkańców.

Prezydent obiecał, że przyjrzy się tej sprawie. Zasugerował także, że takie pomysły mieszkańcy powinni zgłaszać do Budżetu Obywatelskiego. Władze miasta obiecały także, że wszystkie place zabaw, zostaną wysprzątane tak, by dzieci mogły się bezpiecznie bawić.

- Czy złożył Pan wniosek o rozbudowanie tego placu zabaw w ramach Budżetu Obywatelskiego? Ten projekt jest po to, żebyście Państwo mogli podzielić się swoimi pomysłami na to, w jaki sposób urozmaicić tereny miejskie. Tydzień temu niestety minął termin na składanie projektów, ale namawiam Państwa do wzięcia udziału w przyszłorocznej edycji. Jeżeli są pieniądze, z których można skorzystać - to korzystacie z nich - mówił Daniel Beger. - Pamiętajmy, że budżet miasta nie jest z gumy. Ja wiem, że koszt tej rozbudowy to nie byłby milion złotych, tylko powiedzmy 50 tys. zł, ale jeżeli w każdej dzielnicy zrobimy po jednym placu zabaw - no to już się robi ćwierć miliona. Niemniej jednak nie zignoruję Pana prośby. Przyjrzymy się tej sprawie - dodał.

Warto przypomnieć, że zakończono etap składania propozycji do Budżetu Obywatelskiego 2020. Teraz wszystkie zgłoszenia sprawdzane są pod względem formalnym. Do Urzędu Miejskiego wpłynęło łącznie 20 wniosków do budżetu obywatelskiego na 2020 rok (6 wniosków dot. zadań społecznych, 14 wniosków dotyczy zadań inwestycyjnych). Głosowanie rozpocznie się 30 października i potrwa do 6 listopada.

Mieszkańcy zwracali także uwagę na zły stan techniczny niektórych świętochłowickich placówkach oświatowych. Wiceprezydent Sławomir Pośpiech poinformował, że we wszystkich szkołach i przedszkolach zostanie przygotowana lista najbardziej pilnych działań - na jej podstawie zostanie przygotowany plan inwestycyjny.
 


Następne spotkanie odbędzie się 29 października o godzinie 17:00 w CKŚ Grota w Lipinach.


Źródło: Redakcja

Zobacz także

Komentarze (30)    dodaj komentarz »

 • Obserwator

  Więcej oficjeli za stołem prezydialnym niż na sali, zresztą więcej by się nie zmieściło bo salka miniaturowa czyżby przewidzieli, że tylko nieliczni chcą ich słuchać ? Bo to dalsza część obiecanek wyborczych.

 • walec drogowy

  Remont ul.Wiśniowej to zapewne dogłębnie przemyślana decyzja hahaha.W tym miejscu gdzie ta ulica jest remontowana to ruch jest znikomy,natomiast na ul.Hajduki gdzie ruch jest spory nie robi się nic mimo że ulica nadaje się do remontu! Brawo!

 • Gość

  Porażające osiągnięcia i inwestycje ... poszedł po bandzie .

 • Wyborca

  Nic się nie zmieniło za poprzednika było to samo pitolenie o niczym i o wszystkim. Nawet podłączenie do CO obiecywali i wyszło jak zawsze czyli bajki pana Pero. Jakieś sto metrów od miejsca spotkania jest ul.Nowa na której jest super chodnik,można sobie na nim nogi połamać a jak ktoś przebrnie go bez szwanku to ma jeszcze okazję sobie fryzurę poprawić zwisającymi gałązkami z drzew. Ale pewnie to jest za prosta sprawa aby udało się ją załatwić pozytywnie!

 • Och....

  Adam to Ty?

 • Wyborca

  Gó ....o cię to obchodzi kto! Wiem że prawda boli ale wszystko jest do czasu,więc przestań zadawać głupie pytania tylko do roboty.

 • tiruriru

  Nie mogę.... Adam, to naprawdę Ty !!!

 • zefel

  A co ze spotkaniem w dzielnicy Piaśniki? Czyżby się nie odbyło? I znowu nie ma relacji wideo.

 • Jorg

  A za stołem od lewej siedzą: żelek z administracji, szkoleniowiec, wózkowy, wieczny stażysta, straganiasz - śmiech na sali

 • Gburczyk

  Beniamin to Ty?

 • Grzesiu

  To niestety smutna prawda. Intelektualne dno

 • Obserwator

  Dno to dla nich byłby komplement, chyba bardziej pasuje żenada

 • Balbina

  Ale tłumy na tych spotkaniach!. Beger najpierw ogłosił upadłość miasta, rozwalił wszystkie jednostki i UM, zablokował inwestycje i projekty unijne a teraz na siłę chce przekonać do siebie mieszkańców. Byłam na jednym z tych spotkań i żenada. Na następne pójdę ale już z innym prezydentem, po referenedum.

 • Absolwent

  Niestety sławy prezydentowi nie przyniosa osoby na dyrektorskich stanowiskach w kulturze przyłapane na akcji drukowania ulotek w um bądź pełnomocnicy z rocznym doświadczeniem w administracji mające obsługiwać np osoby niepełnosprawne. Zadziwiająca taktyka. Albo kompletny jej brak.

 • FikiMiki

  Jakich ulotek? Jak już to listów z podziękowaniami RdŚ a Bartuś regeneracyjny posilek ogarniał :)

 • elekt

  z innym prezydentem, hmmm, masz na myśli jakiegoś konkretnego kandydata?

 • eeeddd

  Jakim referendum? Przecież nigdy nie uzbieracie wystarczającej liczby wyborców. Rozumiem, że jak referendum nie przepchniecie to oddacie kasę, za którą referendum zostanie zorganizowane?

 • to jakiś żart

  Człowieku ludzie w mieście nie są naiwni, po raz trzeci w maliny się nie pozwolą wprowadzić tym samym cieniarzom. Referendyści z bożej łaski nie są w stanie uzbierać podpisów, nawet jeśli ceną będzie jakbłko czereśnia lub krepel...

 • to nie żart

  haha, pozwolili się wpuścić w maliny jak nigdy od 1990 roku. Jak dzieci. Pojawił się drugi Tymiński w mieście i niestety nie opamiętali się w porę. Jest jeszcze czas żeby to naprawić.

 • Robertt

  Czy te osoby zastanawiają się kto będzie prezydentem po ewentualnym, udanym referendum? Delfin? No bo jeśli tak to gratuluję inicjatywy. Warto prześledzić jak wyglądały referenda w innych śląskich miastach.

12

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.