Wiadomości z Świętochłowic

Świętochłowice: Prace budowlane na stawie Kalina coraz bliżej

 • Dodano: 2021-02-26 06:15, aktualizacja: 2021-02-26 06:25

We wtorek odbyło się spotkanie władz miasta z przedstawicielami wykonawcy remediacji stawu Kalina. Wiele wskazuje na to, że prace budowlane rozpoczną się szybciej niż było to planowane.

Etap I projektu remediacji Stawu Kalina, czyli uzgodnienia dokumentacji techniczno-środowiskowej, dobiega końca. We wtorek, 23 lutego br., prezydent Daniel Beger i zastępca prezydenta Sławomir Pośpiech rozmawiali na ten temat z przedstawicielami konsorcjum REMEA / Menard Jakubem Saloni, Dyrektorem Generalnym oraz Norbertem Kurkiem, Z-ca Dyrektora Generalnego.

Z harmonogramu kolejnych działań wynika, że w połowie marca firma przystąpi do etapu II, czyli prac budowlanych. W pierwszej kolejności nastąpi odgrodzenie konstrukcją żelbetową hałdy od stawu. W następnej pojawi się refuler. Jesteśmy na dobrej drodze, by prace na wodzie rozpoczęły się wcześniej niż w lipcu – mówi Daniel Beger, prezydent Świętochłowic.

Inwestor informuje, że rozpoczęto prace organizacyjne związane z zabezpieczeniem terenu przyszłej budowy i ze względów bezpieczeństwa istnieje konieczność zamknięcia dostępu dla osób postronnych do:

 • chodnika z płyt betonowych przebiegającego wzdłuż wschodniego brzegu stawu Kalina, łączącego ulice Nową/Plebiscytową z ulicą Lipową.
 • terenu znajdującego się pomiędzy stawem Kalina a hałdą.

Mieszkańców korzystających do tej pory z łącznika ulicy Lipowej z ul. Nową prosimy o przemieszczanie się ulicami Nową i Wiśniową.

Dostępność do terenu zostanie przywrócona w roku 2023, po zakończeniu realizacji zadania „Remediacja terenów zdegradowanych i zanieczyszczonych w rejonie stawu Kalina w Świętochłowicach”.

Od 2 marca zostanie także wprowadzona niewielka zmiana w organizacji ruchu – na skrzyżowaniu ulicy Nowej z Plebiscytową zostanie postawiony znak STOP. W ostatnich dniach została wykonana inwentaryzacja stanu nawierzchni ulic i chodników w ciągu ul. Wiśniowej/Nowej/Plebiscytowej, której celem jest określenie stanu nawierzchni przed rozpoczęciem prac budowlanych na projekcie Kalina. W ramach inwentaryzacji wykonane zostały pomiary równości metodą łaty i klina, sporządzona została dokumentacja zdjęciowa oraz naniesiono zauważone uszkodzenia nawierzchni na podkład mapowy.

Zobacz także

Komentarze (13)    dodaj komentarz »

 • leopold

  To taki suspens rodem z filmów kryminalnych. Przecież rolę zostały przydzielone, umowy podpisane i to zwoływanie kolejnych narad nad tym co ustalone i załatwione to dla wdzięcznej hołoty znak, że władza pracuje, że pilnuje i dba aby wszystko było jak należy - takie bicie piany, kilka fotek i do internetu i do szmatławca niech widzą. No i ta wisieńka na torcie : "pomiary wykonano metodą łaty i klina". Ależ to uczone i dęte zarazem. Nie podano jaki colsztok miał pomiarowiec - składany, zwijany, albo mierzył na oko. Hilfe!!!!

 • CBA

  A kiedy Kostempskie oddadza dotacje zdefraudowane na rewitalizacje Kaliny. Dawid Kostempski jezdzi PORSCHE , a Marian Kostempski MASSERATI - moze to tylko podrobki tak jak zegarki ???

 • Robertt

  Znowu te pozorowane działania. Temat fińskich domków i stadionu został wyeksploatowany do granic przyzwoitości to teraz ta Kalina. Chciałbym zgromadzić te wszystkie wzniosłe tytuły artykułów tu ukazujących się, które, gdyby okazały się prawdą postawiły miasto na nogi.

 • krist

  i znowu miliony utopione w kalinie

 • Mis

  Pan Łatka na ul. Bytomskiej jak widać stanął na wysokości zadania. Teraz zalata dziurę budżetową pozostawioną 1 000 00 000 000 000 000 000 000 000 000~ przez Kostempskiego a następnie postawi łopatę na remont ul. Łagiewnickiej w czasie najbliższych wyborów.

 • Miś Uszatek

  Rozumiem, że roz... ulica Wiśniowa tuż za skrzyżowaniem z ulicą Nową pozostanie w takim stanie do 2023 roku?

 • Ucho misia

  Ten odcinek się nie liczy ważne że ten do lasu jest cały! Wjazd do garaży też rozpieprzyli ale już poskładać tak jak było to po co.

 • mieszkaniec

  W związku z zagrożeniem epidemiologicznym prezydenci nie wyznaczają terminów spotkań z mieszkańcami, za to na tym spotkaniu i nad kaliną zagrożenia niebyło, logika poziom urząd miasta, całe te dziadostwo, łącznie z Bergerem won ze Świon.

 • Urzędnik

  Maski mają ci z r ślązaków

 • Erwin

  A i bez wyżerki się nie obeszło. Reszta do tasi i do dom :)

 • Greg

  A gdzie mają maski?????

 • Lis

  Mają.... Takie których nie można ściągnąć.

 • lol

  Beger nie wierzy w covida i ogłosił Świętochłowice pierwszym miastem na świecie wolnym od pandemii.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.