Świętochłowice - portal miejski Swiony.pl

Wiadomości z Świętochłowic

Trwa nabór wniosków w I edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego

 • Dodano: 2019-07-08 09:15

Pierwsza edycja Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego Województwa Śląskiego wystartowała! Do rozdysponowania jest aż 10 mln zł. Gra warta jest świeczki, zatem czas przystąpić do pisania wniosków, bo te można składać już tylko do 26 lipca.


I edycja Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego ruszyła 10 czerwca. Do 26 lipca mieszkańcy mogą składać propozycje zadań, które będą realizowane w jego ramach. Z kolei głosowanie odbędzie się w dniach 12-30 listopada 2019 roku. Natomiast listę zwycięskich zadań, które doczekają się realizacji poznamy do 31 grudnia.

- Jestem przekonany, że te doświadczenia zaprocentują. Na niższych szczeblach samorządu budżet obywatelski sprawdza się od lat, chcemy stworzyć przestrzeń dla tego rozwiązania również w skali województwa. Zapraszamy wszystkich do tworzenia projektów, przekonywania do nich i głosowania na najlepsze. Chcemy wspólnie edukować i wspierać, ale też dzielić się środkami i uczyć od mieszkańców, bo dla nas to również lekcja – mówił w trakcie konferencji marszałek Jakub Chełstowski.

Na czym polega wojewódzki budżet obywatelski?


Jak informuje biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego, co roku w budżecie województwa śląskiego określana będzie specjalna pula środków. O tym, na co zostaną przeznaczone pieniądze zdecydują mieszkańcy. Każdy może zgłosić swój pomysł na realizację zadania wojewódzkiego lub podregionalnego. Następnie mieszkańcy podczas głosowania zdecydują, która z koncepcji zostanie wcielona w życie. Będziemy mieli do dyspozycji 4 głosy (jeden na zadanie wojewódzkie i 3 na zadania podregionalne), natomiast głosowanie będzie przebiegało internetowo za pośrednictwem strony, na której publikowane są informacje związane z tymże budżetem (www.bo.slaskie.pl).

- Podstawowym kryterium jest to, żeby zadania, które będą zgłaszane w ramach marszałkowskiego budżetu obywatelskiego, były o charakterze wojewódzkim, czyli oczywiście zakres ten jest bardzo szeroki, bo to są zadania zarówno z zakresu kultury, turystyki, sportu czy zdrowia. Natomiast muszą to być zadania o charakterze wojewódzkim, takie, które samorząd województwa będzie mógł później zrealizować, ponieważ one są w jego kompetencjach - wyjaśnia Ksymena Szymczuk-Zawada z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego.

Wnioski powoli spływają, a równolegle trwa jeszcze kampania informacyjna w tej sprawie. Do 19 lipca na terenie całego województwa będą się odbywały spotkania z mieszkańcami, podczas których przedstawiciele województwa i eksperci przybliżają główne założenia i zasady obowiązujące w I edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego Województwa Śląskiego. 


Pracownicy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego oraz przedstawiciele Stowarzyszenia Bona Fides odwiedzili już Siemianowice Śląskie, Bielsko-Białą, Żywiec, Sosnowiec, Częstochowę, Jaworzno, Tarnowskie Góry i Bytom. Kolejne spotkanie odbędzie się w poniedziałek, 15 lipca, o godzinie 17.00 w Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach, ul. Wiktora Polaka 1.

W spotkaniu może uczestniczyć każdy, jednakże należy wcześniej wypełnić i przesłać formularz zgłoszeniowy.


Budżet to 10 mln zł!


Pula środków przewidziana w marszałkowskim Budżecie Obywatelskim wynosi 10 milionów złotych. Środki te podzielono na dwie kategorie: wojewódzką z kwotą 2,5 mln zł i podregionalną z 7,5 mln zł, podzieloną na 7 obszarów terytorialnych. Minimalna wartość zadań wojewódzkich to 100 tys. złotych, jednak nie mniej niż 50 proc. wartości dostępnej puli. Z kolei zadania podregionalne o wartości minimum 50 tys. zł, nie mogą przekroczyć połowy wartości całej puli dostępnej w danym podregionie.


Środki dla poszczególnych podregionów:

 • nr 1 – bielski, cieszyński, żywiecki oraz miasto na prawach powiatu Bielsko-Biała: 15 proc. (1 125 000,00 zł)
 • nr 2 – powiaty bieruńsko-lędziński, pszczyński oraz miasta na prawach powiatu: Katowice, Mysłowice, Tychy: 15 proc.(1 125 000,00 zł)
 • nr 3 – powiaty: mikołowski, raciborski, rybnicki, wodzisławski oraz miasta na prawach powiatu: Jastrzębie Zdrój, Rybnik, Żory: 16 proc. (1 200 000,00 zł)
 • nr 4 – powiaty: gliwicki, lubliniecki, tarnogórski oraz miasta na prawach powiatu: Bytom, Gliwice: 15 proc. (1 125 000,00 zł)
 • nr 5 – miasta na prawach powiatu: Chorzów, Piekary Śląskie, Ruda Śląska, Siemianowice Śląskie, Świętochłowice, Zabrze: 13 proc. (925 000,00 zł)
 • nr 6 – powiaty: częstochowski, kłobucki, myszkowski oraz miasto na prawach powiatu Częstochowa: 11 proc. (875 000,00 zł)
 • nr 7 – powiaty: będziński, zawierciański oraz miasta na prawach powiatu: Dąbrowa Górnicza, Jaworzno, Sosnowiec: 15 proc. (1 125 000,00 zł)

Zobacz także

Komentarze (1)    dodaj komentarz »

 • Mariola

  A kto ma wygrać?

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.