Choć Państwowa Komisja Wyborcza zarejestrowała aż 88 komitetów wyborczych, to tylko pięć z nich może wystawić kandydatów w całym kraju.
Mniej ogólnopolskich komitetów wyborczych niż w poprzednich wyborach
Według wykazu opublikowanego przez PKW ogólnopolskie komitety wyborcze to: Koalicja Obywatelska PO .N IPL Zieloni, Konfederacja Wolność i Niepodległość, Prawo i Sprawiedliwość, Polskie Stronnictwo Ludowe i Sojusz Lewicy Demokratycznej. Tylko te pięć komitetów zarejestrowało listy w co najmniej połowie okręgów wyborczych, co oznacza – zgodnie z Kodeksem wyborczym – że mogą wystawić kandydatów w całym kraju. W poprzednich wyborach parlamentarnych było osiem takich komitetów.
Prawo do zgłaszania kandydatów miało 88 komitetów wyborczych
Prawo zgłaszania kandydatów na posłów i senatorów miało aż 88 komitetów wyborczych – wśród nich 30 komitetów partii politycznych i 57 komitetów wyborców oraz jeden komitet koalicyjny. Lista kandydatów na posłów musiała być poparta co najmniej 5 tys. podpisów wyborców stale zamieszkałych w danym okręgu wyborczym. Do zgłoszenia kandydata na senatora potrzeba było 2 tys. podpisów.
Kto może kandydować do parlamentu?
Na listach kandydatów do Sejmu musi się znaleźć co najmniej 35 proc. kobiet i co najmniej 35 proc. mężczyzn. Kandydatem na posła może być tylko obywatel polski mający prawo wybierania, który najpóźniej w dniu wyborów skończy 21 lat. W przypadku kandydata na senatora minimalny wiek to 30 lat. Nie mogą kandydować osoby pozbawione praw publicznych, skazane prawomocnym wyrokiem za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub umyślne przestępstwo skarbowe.
Wybory parlamentarne odbędą się 13 października. Na czteroletnią kadencję wybranych zostanie 460 posłów i 100 senatorów.