Wiadomości z Świętochłowic

Tylko pięć komitetów wyborczych może wystawić kandydatów w całym kraju

  • Dodano: 2019-09-09 12:00

Choć Państwowa Komisja Wyborcza zarejestrowała aż 88 komitetów wyborczych, to tylko pięć z nich może wystawić kandydatów w całym kraju. 

Mniej ogólnopolskich komitetów wyborczych niż w poprzednich wyborach

Według wykazu opublikowanego przez PKW ogólnopolskie komitety wyborcze to: Koalicja Obywatelska PO .N IPL Zieloni, Konfederacja Wolność i Niepodległość, Prawo i Sprawiedliwość, Polskie Stronnictwo Ludowe i Sojusz Lewicy Demokratycznej. Tylko te pięć komitetów zarejestrowało listy w co najmniej połowie okręgów wyborczych, co oznacza – zgodnie z Kodeksem wyborczym – że mogą wystawić kandydatów w całym kraju. W poprzednich wyborach parlamentarnych było osiem takich komitetów. 

Prawo do zgłaszania kandydatów miało 88 komitetów wyborczych

Prawo zgłaszania kandydatów na posłów i senatorów miało aż 88 komitetów wyborczych – wśród nich 30 komitetów partii politycznych i 57 komitetów wyborców oraz jeden komitet koalicyjny. Lista kandydatów na posłów musiała być poparta co najmniej 5 tys. podpisów wyborców stale zamieszkałych w danym okręgu wyborczym. Do zgłoszenia kandydata na senatora potrzeba było 2 tys. podpisów. 

Kto może kandydować do parlamentu?

Na listach kandydatów do Sejmu musi się znaleźć co najmniej 35 proc. kobiet i co najmniej 35 proc. mężczyzn. Kandydatem na posła może być tylko obywatel polski mający prawo wybierania, który najpóźniej w dniu wyborów skończy 21 lat. W przypadku kandydata na senatora minimalny wiek to 30 lat. Nie mogą kandydować osoby pozbawione praw publicznych, skazane prawomocnym wyrokiem za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub umyślne przestępstwo skarbowe. 

Wybory parlamentarne odbędą się 13 października. Na czteroletnią kadencję wybranych zostanie 460 posłów i 100 senatorów. 

Komentarze (1)    dodaj »

  • [O_o]

    Świętochłowice to wieś to i prezydent z PSL, kiedy przypnie do klapy zieloną koniczynę? Lesik też był z PSL, czyżby historia miała się powtórzyć, a co z Długim, teraz tylko obsługa prawna miasta, wróć wsi.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również