Wiadomości z Świętochłowic

Umowa na remediację stawu Kalina podpisana!

  • Dodano: 2020-01-07 15:15

Na tę wiadomość mieszkańcy Świętochłowic czekali od wielu lat. W Urzędzie Miejskim podpisana została umowa z wykonawcą remediacji stawu Kalina.

We wtorek, 7 stycznia w Urzędzie Miejskim w Świętochłowicach podpisano umowę z wykonawcą wyłonionym w drodze przetargu na realizację projektu pn.: "Poprawa, jakości środowiska miejskiego Gminy Świętochłowice – remediacja terenów zdegradowanych i zanieczyszczonych w rejonie stawu Kalina wraz z przywróceniem jego biologicznej aktywności”. Kontrakt realizowany będzie z przez polsko-francuskie konsorcjum firm Menard Polska Sp. z o.o., REMEA Sp. z o.o. oraz REMEA société par actions simplifiée a associé unique.

Umowę w imieniu Gminy Świętochłowice podpisał prezydent Daniel Beger, a ze strony wykonawcy Norbert Kurek, Zastępca Dyrektora Generalnego firmy Menard Polska Sp. z o.o, Członek Zarządu REMEA Sp. z o.o.

- Rozbrojenie ekologicznej bomby, jaką jest staw Kalina, to jeden z najważniejszych celów, które wyznaczyłem sobie do osiągnięcia jako prezydent Świętochłowic – mówi Daniel Beger, Prezydent Miasta. - Dzisiaj, po wielu miesiącach pracy, przygotowań i rozmów, możemy oznajmić, że zrobiliśmy kolejny duży krok w kierunku realizacji tego wyczekiwanego przez mieszkańców przedsięwzięcia – dodaje prezydent Beger.

W ramach remediacji stawu Kalina, w pierwszej kolejności zabezpieczony zostanie przed dalszą emisją emiter zanieczyszczeń, którym jest hałda odpadów poprodukcyjnych zakładów chemicznych "Hajduki” z Chorzowa. Następnie usunięte i zneutralizowane zostaną odpady zalegające na dnie stawu, co umożliwi przywrócenie biologicznej aktywności w jego wodach.

- Na realizację umowy przewidziano 43 miesiące, a zadanie podzielone zostało na dwa etapy. Pierwszy to faza projektowa, ma zająć półtora roku – w tym czasie wykonawca zobowiązany jest uzyskać m. in. pozwolenie na budowę i opracować szczegółową metodę remediacji. Drugi etap potrwa 2 lata i obejmie prace remediacyjne oraz budowlane – mówi Norbert Kurek, reprezentujący wykonawcę.

Jak podkreśla, w okolicach stawu powstanie miejsce rekreacji dla mieszkańców. W ramach docelowego zagospodarowania terenu utworzona będzie między innymi sztuczna wyspa wraz z trzema groblami ze ścieżkami spacerowymi, plac zabaw oraz boisko ze sztuczną nawierzchnią. Dodatkowo teren wokół stawu o powierzchni ponad pięciu hektarów zostanie wyposażony w małą architekturę krajobrazu, taką jak ławki, stoliki, kosze na śmieci i latarnie.

- Remediacja terenów zdegradowanych i zanieczyszczonych w rejonie stawu Kalina to jak dotąd największa tego typu realizacja w Polsce. Wykonanie tak skomplikowanego zadania będzie niestety wiązało się z okresowymi niedogodnościami dla okolicznych mieszkańców, jednak chciałbym podkreślić, że kwestie bezpieczeństwa traktujemy priorytetowo. W trakcie prowadzonych prac przewidujemy monitoring zanieczyszczenia powietrza, a działania potencjalnie najbardziej odczuwalne dla mieszkańców zrealizujemy pod szczelnymi namiotami – wyjaśnia Norbert Kurek.

Miasto Świętochłowice planuje natomiast przeprowadzenie badań przesiewowych, które pozwolą monitorować w czasie stan zdrowia mieszkańców żyjących w bezpośrednim sąsiedztwie stawu Kalina.

Wykonawca zadeklarował w procedurze przetargowej wykonanie przedmiotu umowy na kwotę 60 620 550,00 zł. Gmina ma zapewnione finansowanie realizacji projektu w ramach POIiŚ na lata 2014-2020 na podstawie umowy zawartej z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (w kwocie ok. 60 mln zł), a także ze środków będących w dyspozycji Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska (prawie 10 mln złotych).

- Możliwość podpisania umowy z wykonawcą to efekt wielu wizyt w instytucjach odpowiedzialnych za finansowanie projektu – podkreśla Daniel Beger. - Jeszcze w 2019 roku udało się bowiem podpisać aneks do umowy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, dzięki któremu wydłużono czas na zakończenie inwestycji do 30 września 2023 r.

Z kolei pojawienie się oferenta to w ocenie prezydenta Świętochłowic efekt nowego podejścia do tematu remediacji stawu Kalina, którego przykładem jest dialog techniczny ogłoszony przed postępowaniem po to, by wypracować technologię, która pozwoli jednocześnie osiągnąć efekt ekologiczny i zamknąć projekt w przeznaczonej na niego kwocie.

Komentarze (52)    dodaj »

  • Johan

    Jaką dokumentację ?.Przetarg jest w formule zaprojektuj i wybuduj "znafco"

  • wiedziałem

    przecież, będzie nowa dokumentacja... jest na to czas podany. A jesli jest stara to grzechem byłoby z niej nie skorzystać

  • babcia

    taaaa, na tacy od poprzedników miał 100 milionów... długu osiole

  • zefel

    Gmina ma zapewnione finansowanie realizacji projektu w ramach POIiŚ na lata 2014-2020 na podstawie umowy zawartej z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (w kwocie ok. 60 mln zł), a także ze środków będących w dyspozycji Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska (prawie 10 mln złotych).

  • wiedziałem

    no i dobrze, czyja to zasługa? Grunt , że maja podpisany anex do 2023 - to zapewni finansowanie

  • zefel

    Oczywiście że nie Begera bo w jeszcze nie był prezydentem,a co do roku 2023 to będzie to rok wyborów. Jak już napisałem wyżej nie uwierzę dopóki nie zobaczę.

  • Olek

    Już Beger wam coś zrobi. Będzie spektakularna porażka jak wszystko czego się dotknie...

  • Minus 10 w RIO

    No to ciekawie zaczyna sie nowy rok. Dzisiaj Nowak przesyła do RIO uchwałę budżetową (negatywnie zaopiniowaną przez to samo RIO które tę uchwałę na bank uchyli) i w tym samym dniu podpisanie takiej umowy. Ta ekipa jest niebezpiecznie nieodpowiedzialna. Ciekawe czy wykonawca o tym wie? Ale w sumie co go to obchodzi to problem prezydenta a najpewniej jego następcy (komisarza) bo to jest gwóźdź do trumny tej prezydentury.

  • leopold

    Na taką wieść coś mnie zaswędziało na platfusie. Zaglądam-a tam właśnie wykiełkował kaktus. Plątanina haseł, terminów, źródeł finansowania i terminów daje dokładnie taki efekt o jai chodzi. Nic z tego nie wynika. Dla lepszej ciemności temat podzielono na dwie części - projekt i realizacja. No i te terminy. Na projekt dwa lata? W przypływie dobrego humoru można by przyjąć, że projekt będzie robił emeryt zatrudniony na na 1/8 etatu i dziennie opracuje jedną stronę formatu A4. Inaczej to wygląda jak nałożymy to na możliwości finansowe miasta i najważniejsze dla każdego uczestnika korytowej biesiady kalendarz wyborczy. Projekt będzie gotowy zakurat na wybory w 2021 roku. A potem? A potem jak mawiają śmierdzą nogi, ale potem można również projekt odrzucić, zostawić do realizacji nowej radzie z hasłem "dajcie nam dokończyć". A można również uznać, że projekt przewiduje większe nakłady niż dzisiaj założono i jako taki pójdzie do szafy w oczekiwaniu na lepsze czasy. Jak wiadomo w tym temacie było już wiele projektów-wszystkie wspaniałe i żaden nie zrealizowany. Projekt zresztą to ułamek kosztów całości na co nas stać i wspaniała kiełbasa wyborcza na odpowiedni czas. A co dalej? Zakładam, że celowy podział zadania zostawia wyjście awaryjne dla stron, które zostanie użyte najszybciej po następnych wyborach. A wtedy można będzie procedurę rekultywacji, rewitalizacji, remediacji zacząć z całą siłą i zapałem od nowa. Przecież "nie o to chodzi by złowić króliczka ale by gonić go". Albo jak mawiał klasyk "zbliżamy się asymtotycznie do realizacji zadania". Jak pamiętam z matematyki - asymptota to taka krzywa co nigdy celu nie osiąga. I to jest to.

  • wiedziałem

    Z tego co znam się na projektach , a sporo już przeszło rożnych przez moje ręce , to zrobienie dobrego projektu wymaga czasu, a w przypadku Kaliny to np: odwierty, badanie ich próbek rdzenia itd. Szczerze mówiąc niech projektują i wykonują byle by zrobili.

  • wodnik szuwarek

    Z przykrością muszę stwierdzić że możesz mieć 100% racji Leoś. Będziemy się podniecać jak dożyjemy i zobaczymy to dzieło gotowe na własne oczy a nawet jeżeli dojdzie to do skutku to i tak puki hałda nie zniknie to efekt będzie tylko tymczasowy a kasa wywalona w błoto,to tylko kwestia czasu.

  • Tatiana

    Brawo Prezi

123

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również