Świętochłowice - portal miejski Swiony.pl

Wiadomości z Świętochłowic

Wojewoda nie zgadza się na uchylenie mandatu Karcza, Rada Miasta odda sprawę do sądu

 • Dodano: 2019-05-30 13:45, aktualizacja: 2019-05-31 09:14

Na dzisiejszej sesji Rada Miasta podjęła decyzję o zaskarżeniu decyzji Wojewody Śląskiego, który w rozstrzygnięciu nadzorczym uznał uchwałę z 25 marca o wygaszeniu mandatu radnego Bartosza Karcza za podjętą z rażącym naruszeniem obowiązującego prawa.

Jako powód uchylenia mandatu zgłaszający projekt uchwały prezydent Świętochłowic Daniel Beger wskazywał, jakoby Bartosz Karcz nie był faktycznie mieszkańcem miasta, nie uczynił ze Świętochłowic centrum swojej aktywności życiowej, co zgodnie z ustawą wykluczałoby go jako radnego.

25 została również przegłosowana uchwała uchylająca mandat radnego Dawida Kostempskiego, jednak w jego sprawie wciąż nie ma odpowiedzi od wojewody.

Bartosz Karcz zaskarżył decyzję Rady Miasta do Wojewody Śląskiego - ten uznał jego rację

Pismo, które dotarło do kancelarii rady nie pozostawiło suchej nitki na samej uchwale i jej uzasadnieniu.

W świetle powyższego uznać należy, że Rada Miejska w Świętochłowicach oparła uchwałę na ww. dwóch pismach mieszkańców, notatce służbowej (z której nie wiadomo, kto ją sporządził i z której fakty nie zostały zweryfikowane) oraz na komentarzach w sieci internetowej (nie wiadomo jakich) i "wiedzy przeciętnych obserwatorów" (również nie wiadomo jakich). Tymczasem radny Bartosz Karcz na sesji w dniu 25 marca 2019 roku wskazał, że uchwała zawiera szereg nieprawd. Podniósł, że nie będzie się do tego odnosił w trakcie sesji, a poruszy to w skardze do WSA (Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego - przyp. red.) Wskazał on również, że uchwała ma na celu wyeliminowanie z Rady osoby, która zadaje trudne pytania, potrafi je zadać i wie gdzie popełnia się błędy. Radny wskazał również, że uchwała nie jest oparta na przesłankach ustawowych. - czytaliśmy w piśmie uzasadniającym decyzję wojewody.


O decyzji wojewody pisaliśmy w artykule: Uchwała o wygaszeniu mandatu Bartosza Karcza bezprawna! Jest decyzja wojewody


Rada Miasta zaskarży decyzję wojewody - odda sprawę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego

Część radnych była przeciwna zaskarżeniu decyzji wojewody do WSA. Mówił o tym między innymi były prezydent Świętochłowic Dawid Kostempski, który stwierdził, że podjęta 25 marca uchwała o wygaszeniu mandatu jego byłego zastępcy Bartosza Karcza jest bublem prawnym, więc nie ma żadnego uzasadnienia, aby ją zaskarżać.

Nadzór prawny wojewody uchylił pięć uchwał, które zostały zaproponowane przez prezydenta Begera. Między innymi stwierdzona została nieważność uchwały o wygaśnięciu mandatu Bartosza Karcza - tutaj były prezydent przytoczył pozostałe uchwały zakwestionowane przez wojewodę a dotyczące budżetu obywatelskiego Świętochłowic na rok 2019 oraz trzech ustaw regulujących system szkolnictwa w mieście - część radnych, która podejmuje takie uchwały musi mieć tego świadomość, że czuwają takie organy jak nadzór prawny wojewody czy kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej, która ostatnio, jak mogliśmy usłyszeć podczas konferencji prasowej, stała się wrogiem numer jeden gminy Świętochłowice i prezydenta Daniela Begera. Dlatego też jestem przekonany, że skarga, która zostanie złożona do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, również zostanie uchylona. I pan dobrze też wie, że ze względów formalnych wojewoda ją uchylił, bo ta uchwała z 25 marca zawiera błędy - to jest przykre, że musimy na tej sali procedować nad uchwałami, które zawierają poważne błędy prawne - mówił radny Dawid Kostempski.

Podobnego zdania był radny Rafał Świerk, który podczas sesji przytoczył argumenty z oficjalnego pisma jakie wpłynęło od wojewody do kancelarii Rady Miasta, w którym nadzór prawny określił uchwałę z marca jako podjętą z rażącym naruszeniem przepisów prawa. 

Po raz kolejny mam głosować nad czymś takim? Być może, że opinia, którą pan dostał (do prezydenta - przyp. red.) jest czymś tam podbudowana, ale samych faktów się już nie zmieni. (...) To jest śmieszne, my nie możemy w taki sposób dać się traktować, przynajmniej ja sobie na to nie pozwolę - mówił radny, który zadeklarował, że podobnie jak poprzednio, również i tym razem nie zamierza brać udziału w tym głosowaniu.

Z kolei Rafał Łataś zaapelował, żeby skierować sprawę do WSA aby wyklarować sytuację i pozwolić dedykowanym do tego organom rozstrzygnąć spór, a radny Łukasz Respondek zaapelował z mównicy o zgodę i argumentował, dlaczego Bartosz Karcz powinien pozostać w radzie miejskiej:

Zostaliśmy wybrani w demokratycznych wyborach, również Bartosz Karcz został wybrany w demokratycznych wyborach i otrzymał określoną ilość głosów mieszkańców. Dyskusja o jego miejscu zamieszkania toczyła się już wcześniej, a mimo to ludzie mu zaufali - mówił radny Respondek.

Ostatecznie uchwałą została przegłosowana, zatem sprawa zostanie skierowana do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który rozstrzygnie, czy Bartosz Karcz faktycznie powinien nada piastować mandat radnego Świętochłowic.

Zobacz także

Komentarze (41)    dodaj komentarz »

 • Majka

  Chyba to już ostatnia próba wyeliminowania opozycji ( czytaj: osób, które mają inne zdanie niż Beger). Na dniach będzie zarząd komisaryczny. Beger jest sam sobie winny. Miał szanse zarządzać miastem ale jej nie wykorzystał. Walka ze wszystkimi, skłócanie wszystkich, zwolnienia dyscyplinarne, zatrudnianie swoich i czarny pijar dla miasta- to są właśnie te błędy, które popełnił. A odwołanie się od decyzji wojewody to tzw. strzał w kolano.

 • Best

  On się już wypalił. Ta prezydentura już się kończy

 • Michał

  Darek nie płacz

 • KiciKici

  Sławek z bezrobocia opanuj się.

 • obserwator

  Dziwię się Świerkowi, że tak się zeszmacił. Za kadencji Kostempskiego był traktowany, jak zero przez niego a teraz głosuje ręka w rękę.

 • Usa

  Karty rozdaje inny pyndzel

 • Gb76

  Świerk to mądry polityk. Widzi w jakie miasto g.... teraz wtopiło

 • Renata

  Panie prezydencie Beger- trochę więcej pokory a mniej prywatnych chęci do zemsty wobec byłych włodarzy

 • Beti

  Jak ktoś zajmujący taki urząd tak małostkowo się mści to się na ten urząd nie nadaje :(

 • Adam

  Ciekawe kto przygotowuje ( pisze) te uchwały Begerowi, w których jest tyle błędów

 • pytanie

  gdzie masz te błędy?

 • Kropka

  mgr.

 • Przemek W.

  Jednym z doradców prezydenta Begera jest Grzegorz Porębski, niestety widać, że jest on kiepski

 • szpicbródka

  Czyli słynny Konstanty Sz. z FB gdzie głosi swoje mądrości i odwraca kota ogonem.

 • Oby

  Hheheh i wszytko w temacie

 • Monika

  Jeśli rzeczywiście Pan Porębski doradza prezydentowi, to się nie dziwię, że tak się mają sprawy. Należałoby zmienić doradców, ale to już chyba za późno

 • blondyn

  Kolejny miesiąc walki z poprzednią władzą,kolejny miesiąc stracony dla Swiętochłowic.Nawet na tym forum widać ,jak ekipa obecnego prezydenta i jego fanatycy mają głeboko gdzieś los miasta.Najważniejsze ,że do stolków się dorwali buce i tyle.Dlaczego pan prezydent NIE POCHWALI DIĘ ILE DOŁOZYŁ ,NA NAGRODY DLA DZIECI....Wielcy społecznicy ,którzy dbają tylko o własne cztery litery i nie ważne co pozostawili poprzednicy ,ważne co z tym robią obecni włodarze,a nie robią nic oprócz garnięcia pod siebie.

 • Anka z zaścianka

  Smutne, że Świętochłowice nie mają szczęścia do dobrego gospodarza. Każdy z prezydentów ma coś na sumieniu i każdy zaczynał swe rządy od rewolucji w magistracie. Tylko jeden Kożuch opuścił swoje stanowisko zostawiając budżet stabilny. Reszta hulaj dusza piekła nie ma. I napiszę po raz setny, to Rada się przyczyniła do tak wielkiego zadłużenia, bo to oni przez lata zgadzali się na emisję obligacji, i dziś nie ma co udawać głupka i mówić mieszkańcom, że nie byli świadomi tak dużego długu. To Rada Miasta w zamian za przychylność i ustępstwa wyrażała zgodę na zaciąganie kredytów. Drugą przyczyną jest brak woli pociągania do odpowiedzialności za niegospodarność i szastanie publiczną forsą. I to nie tylko w Świętochłowicach, tak się dzieje w całym kraju. Za mało kar i tu tkwi przyczyna całego zła. Jeden przykład - proboszcz z Lipin B.Wieczorek ogrodził stary cmentarz nowym płotem. Dziś można zobaczyć ile z niego zostało - a wystarczy przejść po ogródkach działkowych by zobaczyć gdzie te części są. Gdyby za zabór mienia były kary 10 razy wyższe do wartości ukradzionej rzeczy proceder by się skończył. I to na każdym polu. I nawiązując do obniżki diet i pensji prezydenta - jeśli nie ponoszą odpowiedzialności za mienie, które powierzyli im mieszkańcy nie powinni mieć wynagrodzeń , (bo za co biorą kasę? Sesja jest raz w miesiącu, a dyżury po 1 godzinie też raz w miesiącu). A tak wszystko nasze, to praktycznie niczyje - można kraść. I na kończąc ten wpis - Rozczarowałam się D. Kostempskim, myślałam młody prężny, w polityce obyty - bo pracował w biurze u J.Buzka - będzie mu się chciało, coś dla miasta dobrego zrobi. Naprawdę smutne.

 • Marcin

  Jeśli Sąd Administracyjny potwierdzi nieważność uchwały - to umocni pozycję Karcza, natomiast dla Begera to będzie kolejna porażka

 • Urzędnik

  Karcz powinien być prezydentem a kwaśny jego zastępca

123

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.