Świętochłowice - portal miejski Swiony.pl

Wiadomości z Świętochłowic

Radni zgodzili się na podwyżkę podatku od nieruchomości do najwyższej możliwej stawki

 • Dodano: 2019-11-14 13:45

Na dzisiejszej nadzwyczajnej sesji radni przegłosowali uchwałę podnoszącą podatek transportowy oraz podatek od nieruchomości do najwyższych dopuszczalnych przez ustawę wysokości. Miasto musi wypełnić lukę budżetową, która jest efektem tegorocznych zmian w podatku PIT.


Posłuchaj dyskusji radnych na temat podwyżki podatku od nieruchomości


Świętochłowice nie są odosobnionym przypadkiem – wszystkie samorządy mają do wypełnienia lukę w budżecie

Wprowadzone przez rząd Prawa i Sprawiedliwości zmiany w podatku PIT, a więc obniżenie go o 1% oraz zwolnienie z niego osób przed 26 rokiem życia, odbija się czkawką w samorządach. To, co jest dobre dla mieszkańców, okazuje się być fatalne w finansowych skutkach dla lokalnych budżetów, które większość swoich przychodów czerpią właśnie z tytułu tego podatku. Oprócz zmian władze samorządowe muszą uporać się również z szeregiem innych finansowych utrapień – inflacja i wzrost cen, coraz wyższe opłaty związane z odbiorem odpadów, zbyt niskie rządowe subwencje na oświatę, które nijak mają się do rzeczywistych kosztów, a do tego skokowy i nieadekwatny do tempa rozwoju wzrost płacy minimalnej – wszystko to sprawia, że lokalne władze muszą szukać każdej złotówki, a co za tym idzie, muszą sięgać do kieszeni mieszkańców.

W Świętochłowicach sytuacja finansowa już od wielu lat jest bardzo napięta. Miasto balansuje na granicy płynności finansowej, a stare zobowiązania wciąż są znacznym obciążeniem dla napiętego budżetu. Luka z tytułu obniżenia podatku PIT wyniesie tutaj około 8 milionów złotych, a w mieście, które jest mówiąc wprost biedne, które i tak rezygnuje z wielu zadań fakultatywnych, jest to ogromny ubytek, którego skutków prawdopodobnie nie da się uniknąć.

Dla przeciętnego mieszkańca podwyżka nie będzie duża, ale inne koszty utrzymania też rosną

Chociaż sama podwyżka dwóch omawianych dziś na sesji podatków zapewne nie jest zagrożeniem domowych czy firmowych budżetów, to przecież stanowi ona tylko część wciąż rosnących kosztów utrzymania. Na przestrzeni ostatnich lat sytuacja finansowa przeciętnego Kowalskiego znacznie się poprawiła, ale uruchomienie kolejnych programów socjalnych odbija się na gospodarce, która reaguje między innymi poprzez wzrost cen towarów i usług, również publicznych.

Opozycja nie zgadza się na podwyżki, uważa, że jest to co prawda nieduży koszt, ale dla ludzi uboższych nawet kilka złotych stanowi różnicę w domowym budżecie:

W imieniu klubu Razem dla Świętochłowic informuję, że zagłosujemy przeciwko tej uchwale, bo ona przewiduje wzrost podatku od nieruchomości dla mieszkańców. To jest niby 2 grosze, ale przy mieszkaniu emerytów czy ludzi ubogich, których jest dużo w naszym mieście, którzy nie są beneficjentami programów socjalnych, tych klika złotych wzrostu podatku od nieruchomości ma znaczenie. A dla przedsiębiorców, nawet tych małych, właśnie tych małych, gdzie wzrost jest na poziomie czterdziestu paru groszy od metra – to też jest spory wzrost. Jeżeli ktoś ma halę, magazyny, biura – ma powierzchnię 1000 metrów, to jest realny wzrost rzędu kilkuset złotych – mówił Bartosz Karcz, przewodniczący klubu radnych Razem dla Świętochłowic.

Z kolei radni obozu przychylnego prezydentowi argumentowali, że podwyżka jest na tyle niewielka, że dla żadnego mieszkańca nie będzie stanowiła problemu:

Liczone średnio na 60-metrowe mieszkanie - nie na mieszkańca, ale na cały lokal, na cały rok, podwyżka wynosi 3 złote. 3 złote to jest ta rażąca podwyżka, o której mówimy, na całą rodzinę, na cały lokal – na cały rok. Jeżeli jest średnio trzyosobowa rodzina, to podwyżka wyniesie jedną złotówkę na mieszkańca na cały rok! - mówił przewodniczący świętochłowickiej Rady Miasta Zbigniew Nowak.

W dyskusji brał udział również prezydent Świętochłowic Daniel Beger, który przekonywał, że podwyższenie stawek podatków jest konieczne, bo wymagają tego finanse miasta:

Te podatki, które podniesiemy, łącznie dadzą nam przychód w wysokości 1 mln 47 tys złotych (ąŚ).  Z wyliczeń pani skarbnik wynika, że proponowane zmiany rządowe o minimalnej płacy na przyszły rok będą kosztowały 5 mln 700 tys. złotych – tyle musimy znaleźć na przyszły rok, jeżeli chcemy zachować te same stanowiska pracy i wyrównać kwestie związane z minimalną płacą w 2020 roku -  mówił podczas dyskusji prezydent Świętochłowic Daniel Beger – i na koniec jeszcze jedno moje zapewnienie, które kieruję do wszystkich grup, które dzisiaj zostaną obarczone tymi podwyżkami: zapewniam wszystkich państwa, że jeżeli sytuacja finansowa na to pozwoli w kolejnych latach, obniżka podatków na pewno nastąpi - to jedno mogę państwu nie obiecać, ale zapewnić – dodał prezydent.

Zobacz także

Komentarze (53)    dodaj komentarz »

 • chińczyk

  Związkowiec socjalista to standard, że pieniędzy szuka w cudzych kieszeniach, może wystarczyło ciąć finansowanie tym co od lat doją mieszkańców i budżet, chyba dość się już nażarli za cudze, może czas wziąć się do pracy i cele statutowe realizować z własnej pracy, a nie budżetu miasta.

 • mieszkaniec

  Raz mogliby zajrzeć do własnych kieszeni, zamiast wyciągać pieniądze z cudzych. Mogli się wykazać, a poszli na łatwiznę i kolejny raz ograbili biednych mieszkańców, najbiedniejsze miasto, a ci jeszcze doją mieszkańców.

 • Krokodyl

  Mówisz poszli na łatwiznę, pokaż w takim razie jak pozyskać jeszcze 12 brakujących milionów dzięki decyzjom tym na Wiejskiej w Warszawie, to tylko kropla w morzu potrzeb.

 • Next

  No Beger tak nadskakiwały morawieckiemu i co? Ani złotówki nie załatwił....

 • mieszkaniec

  Cytując Begera wystarczy nie kraść, mogli zarobić, wystarczyło największą k z UM wystawić na ulicę niech zarabia choćby na d, pójście na łatwiznę to okradanie mieszkańców w porozumieniu i w zgodzie z prawem.

 • Bartek K.

  A co jesteś alfonsem co wiesz jak zarabiać?

 • mieszkaniec

  Przecież to załatwił Morawiecki kolega Begera więc w czym problem? Tak szybko premier zrobił z obecnego idiotę, aż się że wzruszenia łezka w oku kręci, tak się dał premierowi zrobić, premier zabrał niech teraz Beger dzwoni że mu brakuje.

 • Mieszkanka

  Dzisiaj rano napisałam komentarz, który do tej pory nie został opublikowany. Autor artykułu nie czytał obwieszczenia Ministra Finansów dotyczącego stawek maksymalnych, dlatego już w pierwszym zdaniu napisał nieprawdę. To jest dziennikarska rzetelność???

 • alois

  Głupota i tyle. Podatki w naszym mieście to trzeba skutecznie ściągać, bo podwyżka skutkować będzie tym, że tałatajstwo co od lat nie płaci i tak będzie miało to gdzieś (mówię o patologii, nie o osobach tymczasowo w trudnej sytuacji ekonomicznej), a uczciwi podatnicy z pokorą zapłacą większy podatek tak czy siak. Od lat w tym mieście tak samo, nie wiem czy śmiać się, czy płakać.

 • on

  Nie bardzo rozumiem, jeśli ktoś nie płaci podatku podlega karze

 • Gustaw

  Czy ktoś z was czytał dialog na fb pana wiceprzewodniczącego rady miejskiej , przecież to poziom menela spod monopolowego , czy ci ludzie którzy go wybrali są normalni ?

 • Caracall

  Radni powinni złożyć wniosek o odwołanie takiego delikwenta z tym że brak im jaj aby to zrobić tacy to są radni!

 • Podatnik

  Uchwalonym stawkom podatku od środków transportowych daleko do maksymalnych...

 • Meszka

  To chyba tylko u nas taka haja o 3 złote...

 • Mieszkaniec

  3 zł to 2 piwa po 1,50.Wypije i zleje się w bramie. To i szkoda na podatki.

 • Jorg

  Widzę że bardzo uaktywnili się wszyscy przebywający na zwolnieniach chorobowych.Już nie bolą was głowy?

 • Hasiok

  Wszyscy piszą że śmieci zdrożały.To ich nie kuoujcie. Jo durch wyciepuja.

 • Ghj

  Dziękujemy pisiory za to co robicie, będziecie rozliczeni.

 • Krótki Joe

  Ja też będę rozliczony? Co, rozstrzelasz mnie, bo głosowałem na PIS? Bo jako jedyna partia przynajmniej coś robi, a nie tylko kradnie. A nie myli się ten, co nic nie robi.

 • voytek81

  pis nie kradnie? pierwszy przyład z brzegu kuchciński i jego loty "slużbowe" ukrad z kasy państwa i oddał? nadal w pis, nadal w sejmie ... kradną ale rzucaja pod nogi plebsowi by na nich glosowali by mogli wiecej kraść - a za pare lat Grecja będziemy z ręka w nocniku - w naszym Mieście też kostemspki i karcz korzystali i rozdawali i co z tego Miasto ma? szkoda gadac ... tylko nie pis i nie stowarzyszenie "razem..." w Naszy Mieście

123

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.