Wiadomości z Świętochłowic

Uchwała o wygaszeniu mandatu Bartosza Karcza bezprawna! Jest decyzja wojewody

 • Dodano: 2019-05-08 12:30, aktualizacja: 2019-05-08 14:53

Uchwała Rady Miejskiej w Świętochłowicach z dnia 25 marca w sprawie wygaszenia mandatu Bartosza Karcza została podjęta z istotnym naruszeniem obowiązującego prawa, co czyni stwierdzenie jej nieważności w całości uzasadnionym i koniecznym - poinformował w piśmie dotyczącym rozstrzygnięcia nadzorczego wojewoda śląski. Nie było wystarczających dowodów na to, aby radny nie zamieszkiwał Świętochłowic, a uzasadnienie oparte było na niewiarygodnych i nieweryfikowalnych przesłankach.

W marcu Rada Miasta zagłosowała za uchyleniem mandatów dla Dawida Kostempskiego i Bartosza Karcza

Podczas odbytej 25 marca sesji rady miasta prezydent Świętochłowic Daniel Beger zawnioskował o przyjęcie do porządku obrad głosowania nad uchwałami dotyczącymi wygaszenia mandatów radnych dla byłego prezydenta Dawida Kostempskiego oraz Bartosza Karcza, który w minionej kadencji pełnił funkcję wiceprezydenta. Obaj radni wydawali się wówczas mocno zaskoczeni takim wnioskiem, poprosili o uzasadnienie, na co prezydent Daniel Beger oświadczył, że chociaż wyjaśnienia są zbędne, to jednak odczyta powód złożenia takiej uchwały.

Jak się okazało, wniosek o wygaszenie mandatów prezydent uzasadniał tym, że obaj radni według jego wiedzy nie zamieszkują Świętochłowic i to miasto nie jest centrum ich rodzinnego życia, a to jest warunkiem wymaganym prawnie do tego, aby mogli skorzystać z biernego prawa wyborczego - czyli aby w ogóle mogli kandydować na radnych.

Chociaż sprawa wygaszenia mandatu Dawida Kostempskiego wciąż jeszcze nie jest przesądzona, to w przypadku Bartosza Karcza uzasadnienie uchwały było niewystarczające dla wojewody aby uznać ważność decyzji rady miejskiej na temat wygaszenia mu mandatu. Mało tego, wojewoda uznał wszystkie przedstawione w przypadku Bartosza Karcza dowody za niewiarygodne, a uchwałę ocenił jako podjętą z istotnym naruszeniem obowiązującego prawa.

Jak wskazuje pismo z urzędu wojewody rada podjęła decyzję o wygaszeniu mandatu Bartosza Karcza na podstawie kilku przesłanek:

 • na podstawie komentarzy w Internecie, z których miało wynikać, że radny mieszka w Mikołowie, a nie w Świętochłowicach,
 • na podstawie informacji z Biura Informacji Publicznej z 2011 roku, gdzie radny faktycznie wskazał Mikołów jako miejsce zamieszkania, a w udzielonych później wywiadach nie podnosił sprawy przeprowadzki do Świętochłowic,
 • na podstawie oświadczenia majątkowego małżeństwa Karcz, z którego wynika, że posiadają oni dom o powierzchni 118 m2, na który zaciągnęli kredyt, więc kawalerka w Świętochłowicach na pewno nie jest rzeczywistym miejscem zamieszkania radnego,
 • na podstawie dwóch pism z 2019 roku od mieszkańców Świętochłowic, w których ci stwierdzają, że nie widują radnego w jego miejscu zamieszkania na terenie miasta,
 • na podstawie informacji o zaślepionej rurze gazu prowadzącej do lokalu oraz o braku informacji, aby radny korzystał z innych źródeł energii,
 • na podstawie tego, że Bartosz Karcz jest członkiem Okręgowej Izby Radców Prawnych w Warszawie
 • na podstawie tego, że przeciętni obserwatorzy przez ponad dwa lata nie spotkali radnego wykonującego czynności życia codziennego na terenie Świętochłowic.

Przesłanki zawarte w uzasadnieniu uchwały okazały się dla wojewody niewystarczające

11 kwietnia urząd wojewody, jako organ nadzorujący, zwrócił się do Prezydenta Miasta Świętochłowice z prośbą o doręczenie protokołu z sesji rady miejskiej oraz dokumentacji, na podstawie której radni podjęli decyzję o wygaszeniu mandatów. W odpowiedzi, obok wspomnianego protokołu, wojewoda otrzymał oświadczenie majątkowe radnego, wspomniane dwa pisma mieszkańców z 12 lutego i 15 marca, a także notatkę służbową z 11 marca 2019 roku dotyczącą wysokości opłat za zużycie energii elektrycznej w lokalu należącym do Bartosza Karcza.

Sam zainteresowany również złożył wyjaśnienia w tej sprawie - 3 kwietnia wysłał do Wojewody Śląskiego pismo, w którym udowadnia, że w Świętochłowicach jest zameldowany i zatrudniony, aktywnie spędza tu czas, jest pacjentem przychodni działającej na terenie miasta, składa deklaracje podatkowe i rozlicza się w Urzędzie Skarbowym właściwym dla Świętochłowic, opłaca podatek od nieruchomości w urzędzie miasta w Świętochłowicach. Poinformował również wojewodę, że jest przewodniczącym jednego z największych stowarzyszeń w mieście oraz członkiem innych stowarzyszeń i organizacji działających w Świętochłowicach. Dostarczył także druki opłat za czynsz i energię wynikające z użytkowania swojego lokalu w mieście, decyzję w sprawie wymiaru podatku za ów lokal, a także zeznania podatkowe PIT-37 za trzy ostatnie lata.

Wychodzi na to, że bilans dowodów jest jednak po stronie Bartosza Karcza, bo w uzasadnieniu uznania uchwały za nieważną czytamy:

W świetle powyższego uznać należy, że Rada Miejska w Świętochłowicach oparła uchwałę na ww. dwóch pismach mieszkańców, notatce służbowej (z której nie wiadomo, kto ją sporządził i z której fakty nie zostały zweryfikowane) oraz na komentarzach w sieci internetowej (nie wiadomo jakich) i "wiedzy przeciętnych obserwatorów" (również nie wiadomo jakich). Tymczasem radny Bartosz Karcz na sesji w dniu 25 marca 2019 roku wskazał, że uchwała zawiera szereg nieprawd. Podniósł, że nie będzie się do tego odnosił w trakcie sesji, a poruszy to w skardze do WSA (Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego - przyp. red.) Wskazał on również, że uchwała ma na celu wyeliminowanie z Rady osoby, która zadaje trudne pytania, potrafi je zadać i wie gdzie popełnia się błędy. Radny wskazał również, że uchwała nie jest oparta na przesłankach ustawowych.

Urząd Wojewody Śląskiego w sowim piśmie podkreśla jednak, że nie przesądza, czy Bartosz Karcz faktycznie zamieszkuje Świętochłowice czy nie, ale przedstawione przez prezydenta i radę miasta dowody w tej sprawie są rażąco niewystarczające:

(...) postępowanie wyjaśniające w tej sprawie nie zostało przeprowadzone w sposób wyczerpujący, a w konsekwencji na podstawie zebranych przez Radę Miejską w Świętochłowicach materiałów nie sposób jednoznacznie uznać, że radny Bartosz Karcz nie zamieszkuje w Świętochłowicach. 

Będzie odwołanie od decyzji wojewody?

Stwierdzenie nieważności uchwały uniemożliwia jej wykonanie, a więc Bartosz Karcz wciąż pozostaje radnym Świętochłowic, przy czym należy pamiętać, że na owe rozstrzygnięcie nadzorcze, które jest w kompetencji wojewody, może być złożona skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach - radni mają teraz na to 30 dni. Czy faktycznie skorzystają z takiej możliwości, czy jednak uznają orzeczenie wojewody za rozstrzygające - czas pokaże.

Wciąż nie ma natomiast informacji na temat wygaszenia mandatu Dawida Kostempskiego.

Moja skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego jak również pismo do wojewody zostały wysłane nieco później, stad też czekam cierpliwie na rozstrzygnięcie - mówił dla Swiony.pl były prezydent Świętochłowic Dawid Kostempski.

Wojciech KocjanWojciech Kocjan
Źródło: Foto: Razem dla Świętochłowic - facebook

Następna informacja

Zobacz także

Komentarze (114)    dodaj komentarz »

 • sąsiadka rudego

  to mu Bartosz na rudym nosie zagrał!!!

 • chropoców

  Nie zazdroszczę pani sąsiada. Osobiście nie mogę patrzeć na rudą facjatę d.b.

 • Ala

  Wyśmiewać się z czyjegoś wyglądu to trzeba być ostatnim prymitywem.

 • gość

  no cóż , o wygląd sami dbamy. a jak ja widzę "brokera technologii" jak wysiada ze starego sztrucja pod urzędem w źle skrojonym jasno szarym garniturze , w koszuli na wiejskie wesele bez krawata i do tego w białych adidaskach to nie wiem czy płakać , czy śmiać się. pracuję na mniej eksponowanym stanowisku ale za taki strój wyleciałbym z roboty po 15 minutach.

 • voytek81

  Hejtowac idź do innego miasta a na forum wnos merytoryczna wypowiedź

 • Podpis

  Tak jest Zbyszek,ty też idź

 • Fiona

  Panie Prezydencie Karcz pan na serio traktuje tych wazeliniarzy .Jest Pan aż tak pusty żeby chcieć to czytać.

 • voytek81

  Wiesz każdy z stowarzyszenia "razem..." Ma misje na forum kilka pozytywnych komentarzy i musi przekazać liderowi - więc z tego biorą się pozytywne komentarze ...

 • zniesmaczony

  Beger daj se na wstrzymanie!!! Ludzie już się z nas świętochłowiczan w innych miastach śmieją!!!!!

 • voytek81

  A kim był i co ten Karcz zrobił dla Naszego Miasta? Pytanie specjalnie tak zadane - ja doskonale wiem kim był - jakąś odpowiedzialność miał i odgrywał ważną role w Mieście? kolejne moje pytanie "zaczepne" a co zostawił w spadku Pan Karcz i jego bezpośredni przełożony? Kredyty? Zadłużenie Miasta? ktoś rzetelnie mi (Nam mieszkańcom Miasta) odpowie? naprawdę dziwie sie "pozytywnym" wypowiedzią na forum ... no ale jeśli tylko "sojusznicy" poprzedników tutaj zaglądają to tak niestety wygląda "merytoryczna" dyskusja i tak niestety wygląda Nasze Miasto ...

 • Kasia

  Popieram. Jestem rozczarowana ciągłym krytykowaniem obecnego Prezydenta. Ludzie pomyślcie, ile czasu dopiero upłynęło? A Wy już się na nim wieszacie...Ja jako mieszkanka widzę to tak, że poprzednia władza została bardzo zaskoczona tym, że przegrała i nie potrafią się do tej pory z tym pogodzić a teraz za wszelką cenę rzucają obecnemu Preztdentowi kłody pod nogi. Wstyd. Dorośli ludzie a nie potrafią przegrywać z klasą. Jakby im tak zależało na losach miasta to po pierwsze by ich tak nie zadłużyli a po drugie pomimo przegranej pomogliby obecnemu Prezydentowi, ale nie...oczywiście własna d...uma jest ważniejsza.

 • Praca

  Nie wiem ile on zrobił..ale wiem że ty pewnie nic poza wazeliniarstwem i pisaniem na necie nikogo nieobchodzących komentarzy

 • były racownik magistratu

  Karcz odpowiadał za drogi, inwestycje, place zabaw. Dużo zrobił, nie można wszystkich opluwać

  • były racownik magistratu
   2019-05-08 22:34
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • Fiona

  Dostawal ogromne pieniądze nikomu łaski nie zrobił że COŚ robił.

 • wiedziałem

  haha... a gdzie te drogi... na Hugoberg.. bez zartów kochany...

 • Ala

  Na prywatne osiedle Nowy Paryż. Kosztowala 6 milionów.

 • voytek81

  Wszystkich nie tylko tych którzy doprowadzili Miasto do ruiny ... Był odpowiedzialny no właśnie za inwestycje? Które? Jak wyglądają inwestycje w naszym mieście? Co mieszkańcy mają z tych inwestycji? Place zabaw, drógj? Przecież to zadanie Miasta a nie że osiągnął coś ktoś będąc vice ...

 • antyKonon

  To zobaczysz czy Beger Ci to zrobi... O każde pieniądze się założę, że nie!!

 • Fiona

  Po takim tornado zafundowanym przez trzech KKK trudno będzie odbudować miasto.Z pustego i Salomon nie maleje.

 • wiedziałem

  Pewnie , że nie zrobi bo kurna za co ma zrobić??? ma wyemitować obligacje ? przecież to pożyczone $ z banku.... ludzie trochę ekonomi. Czy jak nie masz kasy to zaczynasz budowę domu?

123456

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.