Wiadomości z Świętochłowic

Uchwała o wygaszeniu mandatu Bartosza Karcza bezprawna! Jest decyzja wojewody

 • Dodano: 2019-05-08 12:30, aktualizacja: 2019-05-08 14:53

Uchwała Rady Miejskiej w Świętochłowicach z dnia 25 marca w sprawie wygaszenia mandatu Bartosza Karcza została podjęta z istotnym naruszeniem obowiązującego prawa, co czyni stwierdzenie jej nieważności w całości uzasadnionym i koniecznym - poinformował w piśmie dotyczącym rozstrzygnięcia nadzorczego wojewoda śląski. Nie było wystarczających dowodów na to, aby radny nie zamieszkiwał Świętochłowic, a uzasadnienie oparte było na niewiarygodnych i nieweryfikowalnych przesłankach.

W marcu Rada Miasta zagłosowała za uchyleniem mandatów dla Dawida Kostempskiego i Bartosza Karcza

Podczas odbytej 25 marca sesji rady miasta prezydent Świętochłowic Daniel Beger zawnioskował o przyjęcie do porządku obrad głosowania nad uchwałami dotyczącymi wygaszenia mandatów radnych dla byłego prezydenta Dawida Kostempskiego oraz Bartosza Karcza, który w minionej kadencji pełnił funkcję wiceprezydenta. Obaj radni wydawali się wówczas mocno zaskoczeni takim wnioskiem, poprosili o uzasadnienie, na co prezydent Daniel Beger oświadczył, że chociaż wyjaśnienia są zbędne, to jednak odczyta powód złożenia takiej uchwały.

Jak się okazało, wniosek o wygaszenie mandatów prezydent uzasadniał tym, że obaj radni według jego wiedzy nie zamieszkują Świętochłowic i to miasto nie jest centrum ich rodzinnego życia, a to jest warunkiem wymaganym prawnie do tego, aby mogli skorzystać z biernego prawa wyborczego - czyli aby w ogóle mogli kandydować na radnych.

Chociaż sprawa wygaszenia mandatu Dawida Kostempskiego wciąż jeszcze nie jest przesądzona, to w przypadku Bartosza Karcza uzasadnienie uchwały było niewystarczające dla wojewody aby uznać ważność decyzji rady miejskiej na temat wygaszenia mu mandatu. Mało tego, wojewoda uznał wszystkie przedstawione w przypadku Bartosza Karcza dowody za niewiarygodne, a uchwałę ocenił jako podjętą z istotnym naruszeniem obowiązującego prawa.

Jak wskazuje pismo z urzędu wojewody rada podjęła decyzję o wygaszeniu mandatu Bartosza Karcza na podstawie kilku przesłanek:

 • na podstawie komentarzy w Internecie, z których miało wynikać, że radny mieszka w Mikołowie, a nie w Świętochłowicach,
 • na podstawie informacji z Biura Informacji Publicznej z 2011 roku, gdzie radny faktycznie wskazał Mikołów jako miejsce zamieszkania, a w udzielonych później wywiadach nie podnosił sprawy przeprowadzki do Świętochłowic,
 • na podstawie oświadczenia majątkowego małżeństwa Karcz, z którego wynika, że posiadają oni dom o powierzchni 118 m2, na który zaciągnęli kredyt, więc kawalerka w Świętochłowicach na pewno nie jest rzeczywistym miejscem zamieszkania radnego,
 • na podstawie dwóch pism z 2019 roku od mieszkańców Świętochłowic, w których ci stwierdzają, że nie widują radnego w jego miejscu zamieszkania na terenie miasta,
 • na podstawie informacji o zaślepionej rurze gazu prowadzącej do lokalu oraz o braku informacji, aby radny korzystał z innych źródeł energii,
 • na podstawie tego, że Bartosz Karcz jest członkiem Okręgowej Izby Radców Prawnych w Warszawie
 • na podstawie tego, że przeciętni obserwatorzy przez ponad dwa lata nie spotkali radnego wykonującego czynności życia codziennego na terenie Świętochłowic.

Przesłanki zawarte w uzasadnieniu uchwały okazały się dla wojewody niewystarczające

11 kwietnia urząd wojewody, jako organ nadzorujący, zwrócił się do Prezydenta Miasta Świętochłowice z prośbą o doręczenie protokołu z sesji rady miejskiej oraz dokumentacji, na podstawie której radni podjęli decyzję o wygaszeniu mandatów. W odpowiedzi, obok wspomnianego protokołu, wojewoda otrzymał oświadczenie majątkowe radnego, wspomniane dwa pisma mieszkańców z 12 lutego i 15 marca, a także notatkę służbową z 11 marca 2019 roku dotyczącą wysokości opłat za zużycie energii elektrycznej w lokalu należącym do Bartosza Karcza.

Sam zainteresowany również złożył wyjaśnienia w tej sprawie - 3 kwietnia wysłał do Wojewody Śląskiego pismo, w którym udowadnia, że w Świętochłowicach jest zameldowany i zatrudniony, aktywnie spędza tu czas, jest pacjentem przychodni działającej na terenie miasta, składa deklaracje podatkowe i rozlicza się w Urzędzie Skarbowym właściwym dla Świętochłowic, opłaca podatek od nieruchomości w urzędzie miasta w Świętochłowicach. Poinformował również wojewodę, że jest przewodniczącym jednego z największych stowarzyszeń w mieście oraz członkiem innych stowarzyszeń i organizacji działających w Świętochłowicach. Dostarczył także druki opłat za czynsz i energię wynikające z użytkowania swojego lokalu w mieście, decyzję w sprawie wymiaru podatku za ów lokal, a także zeznania podatkowe PIT-37 za trzy ostatnie lata.

Wychodzi na to, że bilans dowodów jest jednak po stronie Bartosza Karcza, bo w uzasadnieniu uznania uchwały za nieważną czytamy:

W świetle powyższego uznać należy, że Rada Miejska w Świętochłowicach oparła uchwałę na ww. dwóch pismach mieszkańców, notatce służbowej (z której nie wiadomo, kto ją sporządził i z której fakty nie zostały zweryfikowane) oraz na komentarzach w sieci internetowej (nie wiadomo jakich) i "wiedzy przeciętnych obserwatorów" (również nie wiadomo jakich). Tymczasem radny Bartosz Karcz na sesji w dniu 25 marca 2019 roku wskazał, że uchwała zawiera szereg nieprawd. Podniósł, że nie będzie się do tego odnosił w trakcie sesji, a poruszy to w skardze do WSA (Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego - przyp. red.) Wskazał on również, że uchwała ma na celu wyeliminowanie z Rady osoby, która zadaje trudne pytania, potrafi je zadać i wie gdzie popełnia się błędy. Radny wskazał również, że uchwała nie jest oparta na przesłankach ustawowych.

Urząd Wojewody Śląskiego w sowim piśmie podkreśla jednak, że nie przesądza, czy Bartosz Karcz faktycznie zamieszkuje Świętochłowice czy nie, ale przedstawione przez prezydenta i radę miasta dowody w tej sprawie są rażąco niewystarczające:

(...) postępowanie wyjaśniające w tej sprawie nie zostało przeprowadzone w sposób wyczerpujący, a w konsekwencji na podstawie zebranych przez Radę Miejską w Świętochłowicach materiałów nie sposób jednoznacznie uznać, że radny Bartosz Karcz nie zamieszkuje w Świętochłowicach. 

Będzie odwołanie od decyzji wojewody?

Stwierdzenie nieważności uchwały uniemożliwia jej wykonanie, a więc Bartosz Karcz wciąż pozostaje radnym Świętochłowic, przy czym należy pamiętać, że na owe rozstrzygnięcie nadzorcze, które jest w kompetencji wojewody, może być złożona skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach - radni mają teraz na to 30 dni. Czy faktycznie skorzystają z takiej możliwości, czy jednak uznają orzeczenie wojewody za rozstrzygające - czas pokaże.

Wciąż nie ma natomiast informacji na temat wygaszenia mandatu Dawida Kostempskiego.

Moja skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego jak również pismo do wojewody zostały wysłane nieco później, stad też czekam cierpliwie na rozstrzygnięcie - mówił dla Swiony.pl były prezydent Świętochłowic Dawid Kostempski.

Wojciech KocjanWojciech Kocjan
Źródło: Foto: Razem dla Świętochłowic - facebook

Następna informacja

Zobacz także

Komentarze (114)    dodaj komentarz »

 • Niepokorna mieszkanka Świętoch

  a co zrobił Twój Prezydent do tego czasu oprócz zwalniania ludzi???????

  • Niepokorna mieszkanka Świętoch
   2019-05-09 08:53
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • voytek81

  Moj? chyba Mieszkańców - fakt jestem mieszkańcem Świon - emocji do niego nie pałam - za 4 lata przy urnie zdecyduje, jak na razie moge oceniac i byc nie zadowolony z lat straconych które zmarnowali byli jak i obecnie jeszcze zasiadajacy radni z stowarzyszenia "razem ..."

 • Podpis

  A ja jestem mieszkańcem Świętochłowic a nie Świon.Co to jest świony?

 • Krzysiek

  Widzę że wyraz "merytoryka" i wszystkie jego odmiany to Twoje ulubione słowo prawie w każdym komentarzu jest widoczna "merytoryka" lub"merytoryczny"

 • Jołki połki

  Bo to jeden z tych transparentnych oszołomów! Manipulanci,kłamcy i czerwoni z nienawiści do wszystkich którzy posiadają własne zdanie.

 • Voytek81

  A które są Twoje komentarze w takim razie? Każdy inny by byleby hejtowac i płuc na Nasze Miasto?

 • Baczny obserwator

  Bartuś, do boju! W Tobie nadzieja ma uratowanie swion!!!

 • voytek81

  Uratowanie Swoim? A jak ratował pełniąc funkcję vice w mieście? Jak radni stowarzyszenia naczele którego stoi przez ostatnie lata "ratowały" nasze miasto? Doprowadzając do ruiny finansowej?

 • Kopciuszek

  Lipiny już uratował, taka rewitalizacja ze wszyscy nam zazdroszczą. Tylko filmy nakręcać i to wojenne. Ruiny już tam są.

 • To nie ja - to oni

  To teraz jeszcze cios dla Bergera od Wojewody w sprawie Kostempskiego, potem z RIO za PPM a potem co panie Berger ? Przegrane sądy o zwolnienia, a może ma pan coś jeszcze w zanadrzu ?

 • Wyborca Soni

  Co za człowiek, w żywe oczy oszukuje,że mieszka w Świętochłowicach. Jak on może spojrzeć swoim wyborcom w oczy skoro ich wszystkich oszukuje? Ten pan nie ma godności.

 • wiedziałem

  a zapłacił juz za kuchnię.. Kostia oczywiście nie Beger

 • UM

  wiecie co jest najfajniejsze? jak Karcz na sesji zadaje pytanie Begerowi albo Pośpiechowi i po tych twarzach widać, że oni nie znają odpowiedzi!! Bezcenne ale strasznie smutne, że tacy ludzie rządzą miastem!

 • $$$

  Się nam Beniamin rozpędził z komentami ale nie bój żaby to dopiero początek i twój też

 • Filip

  [...]erelami się zajmuje prezydent a miasto umiera. Nowego potrzeba szefa. Korman albo Karcz. Tych dwóch wie jak się miasto buduje.

 • Ala

  Jezu zmiluj się nad nami.

 • Kowal

  Chyba ci się wyrazy pomyliłyPowinno być rujnuje a nie "buduje"

 • Szary Przechodzień

  Korman?! Wez polowe albo odstaw, w mdku pierwszy razem z karinka z mzo sie rzucili na ciastka, ktore byly dla dzieci! Pieronskie darmozjady. Precz z karczem, kostempskim i [...]owlazem latasiem.

 • Fiona

  Ha ha ha niezły żart

 • zuza76

  Karcz tak, Korman nie jestem pewna

123456

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.