Świętochłowice - portal miejski Swiony.pl

Wiadomości z Świętochłowic

WSA odrzucił skargę D. Begera na decyzję RIO, która zakwestionowała program naprawczy

 • Dodano: 2019-12-05 16:15

29 kwietnia Rada Miasta odrzuciła proponowany przez prezydenta Daniela Begera program naprawczy dla miejskich finansów. Dosłownie 4 dni później zwołana została nadzwyczajna sesja, na której część radnych, korzystając z nieobecności większego gremium, uchwaliła jednak program. Ostatecznie jednak Regionalna Izba Obrachunkowa go odrzuciła, a sprawa została skierowana do WSA. Dziś sąd potwierdził, że decyzja RIO była słuszna.

Majowa sesja o programie naprawczym wzbudziła sporo kontrowersji

Na majowej sesji grupa radnych zebrała się podczas nadzwyczajnej sesji i przegłosowała program naprawczy zaproponowany przez Daniela Begera, byli to:  Marcin Bawej, Agnieszka Beger, Jadwiga Garbaciok, Tomasz Grudniok, Adam Jankowiak, Jacek Kamiński, Rafał Łataś, Dawid Malcherek, Zbigniew Nowak, Artur Pawłowski, Bożena Wojciechowska-Zbylut.

- Swoją obecnością radni udowodnili, że zależy im na rozwoju naszego miasta – mówił wówczas prezydent Świętochłowic Daniel Beger - Przyjęcie Programu Postępowania Naprawczego to decyzja drużyny osób odpowiedzialnych, która nie boi się odważnych decyzji. To ważne, bo jesteśmy przedstawicielami mieszkańców - osób, które swoimi głosami wybrały nas do pełnienia funkcji prezydenta i radnych. Dzięki uchwaleniu programu naprawczego będziemy mieć realny wpływ na to, co wydarzy się w Świętochłowicach w najbliższym czasie – dodaje prezydent Beger.

Opozycja protestowała, bo proces uchwalania był de facto skandaliczny, a jeszcze tego samego miesiąca RIO odrzuciło uchwałę.

Najpierw (26 kwietnia) mieliśmy go procedować po 20 godzinach od otrzymania, potem doszło do długiej i emocjonalnej dyskusji z 29 kwietnia zakończonej pamiętnych 10:10 i dyscyplinarnymi zwolnieniami dyrektorów, aż w końcu zwołano sesję 2 maja. Przyszło na nią jedenastu Radnych, którzy prawdopodobnie wiedzieli o niej wcześniej niż reszta. Tak ważnych, strategicznych uchwał nie powinno się podejmować w takich okolicznościach - bez dialogu, chęci współpracy i próby wypracowania wspólnych rozwiązań - czytamy na profilu Stowarzyszenia Razem dla Świętochłowic - Nie poparliśmy tego programu i dzisiejsza decyzja RIO utwierdza nas w przekonaniu, że mieliśmy rację. Nie jest ona jednak dla naszego miasta powodem do dumy i satysfakcji. Doskonale zdajemy sobie z tego sprawę. Ona, niestety, jest kolejnym dowodem braku doświadczenia w zarządzaniu samorządem. I to nie przytyk, tylko chłodna ocena sytuacji - przekonywali członkowie Stowarzyszenia Razem dla Świętochłowic.

Program naprawczy został odrzucony przez RIO - tę decyzję podtrzymał WSA

Regionalna Izba Obrachunkowa odrzuciła program naprawczy argumentując, że informacja o zwołaniu sesji nie była skutecznie dostarczona do wszystkich radnych. Daniel Beger zaskarżył tę decyzję do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Po sześciu miesiącach WSA wydał wyrok i podtrzymał decyzję RIO w tej sprawie, odrzucając skargę prezydenta.

Prezydent może się jeszcze odwołać do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

 

Zobacz także

Komentarze (33)    dodaj komentarz »

 • prosta sprawa

  Konkursy i wybory są dla pożytecznych idiotów, normalni ludzie nie muszą brać udziału w cyrku pt. ustawiony konkurs dla znajomych królika. Jak ustawić konkurs, prosty przykład, napisać wymagania, które spełnia konkretny kandydat. Konkursami brzydzę się tak samo jak hazardem.

 • Mała Mi

  I to jest kolejny przykład że w sądownictwie powinny nastąpić wielkie zmiany.Skandal że niektórzy cieszą się z takiego obrotu sprawy pokazując że chodzi im tylko o własne interesy a nie o dobro miasta.Kwaśny miała wylecieć dużo wcześniej, wstyd że na szczęście już była wice żywi się tym dramatem.

 • zefel

  A z czego się niby cieszyć? Może z tego, że prezydent jak i przewodniczący Rady Miejskiej nie znają procedur. Obecny prezydent bardzo chętnie przytaczał podczas kampanii raporty RIO, które negatywnie oceniały poprzednika ale jak jemu wystawiają negatywa to się wielce oburza i się odwołuje. Niestety tymi ocenami RIO nie da się już obciążyć poprzednika. Jestem tylko ciekaw czy za te sprawy sądowe płaci z własnej kieszeni czy też z pieniędzy mieszkańców. A co do Twojego pierwszego zdania to nasuwa mi się cytat z kultowej komedii "Sami swoi" - "Sąd sądem ale sprawiedliwość musi być po naszej stronie"

 • Nowa

  To może ci dwaj radni od cudu gospodarczego zaczęli by się dzielić swoja niezrównaną wiedzą i trochę wspomóc nowicjuszy .Wszak jak twierdzą są mieszkancami.

 • zefel

  A wiesz o których radnych piszesz, bo 5-go grudnia nie wiedziałaś w ogóle o co w naszym mieście chodzi.

 • Nowa

  Tak oni ci dwaj są wszędzie znani. Ponoć sama stolica by ich z chęcią zatrudniła na ministerialnych stołkach.Ale oni kochają swoje miasto ponad wszystko .

 • zefel

  A wiesz o których radnych piszesz, bo jeszcze wczoraj nie wiedziałaś o co w tym mieście chodzi i o co ten cały szum.

 • Frank

  Brawo Rdś brawo !!!! Koniec z tym nieudacznikiem !!!

 • zatroskana

  Noż k...wa m...ć jak długo jeszcze ten szkodnik będzie rozwalał miasto? Położył już UM, jednostki organizacyjne. Przegrywa wszystko, każde RIO, Sądy, naprawdę nie ma siły na tą destrukcję?! Gdzie opozycja? Kiedy referendum? Na co czekacie?

 • mieszkaniec

  Dzień pierwszy bloga o prowadzeniu działalności gospodarczej w Świętochłowicach, rejestracja super, można samemu przez e-PUAP w dowolnym miejscu w kraju, postanowiłem spróbować w Świętochłowicach i co od pierwszego dnia straty. W urzędzie miasta zero informacji jakie zezwolenia jakie zgody, kompletna strata czasu i pieniędzy, nikt nic nie wie, tak jakby byli zdziwieni, że w mieście ktoś zakłada działalność gospodarczą. Ciekawe z czego człowiek ma płacić podatki, skoro urząd blokuje działalność, zarabianie pieniędzy na podatki. Urząd, stan umysłu. Jak tak to będzie jutro wyglądać, że poniosę kolejne straty, zawieszam działalność, bo bez sensu współpracować i płacić podatki na źle funkcjonujący urząd.

 • zefel

  "Negatywnie oceniono też sam Program Postępowania Naprawczego." Jest to cytat z artykułu "Regionalna Izba Obrachunkowa negatywnie oceniła Program Naprawczy!" a z treści powyższego artykułu wynika, że jedynym powodem odrzucenia tego "super programu naprawczego" było niewłaściwe zwołanie sesji. Teraz prezydent odwoła się do NSA potem do Sądu Najwyższego a później do Sądu Ostatecznego. Dla przypomnienia RIO wydała Świętochłowicom negatywną opinię o wykonaniu budżetu za pierwszą połowę 2019 r. RIO powinno jeszcze sprawdzić ile osób straciło stanowiska po pierwszym głosowaniu nad programem naprawczym.

 • Mieszkaniec

  Koniec Begera !!!!

 • protagonista

  Koniec nastąpił już na samym początku, teraz to już powolna agonia.

12

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.